Vědci poprvé objevili úplně nový fenomén fyziky kapalin – pár navzájem spojených vodních vírů. Obrovské víry, které se mohou přesunout až o stovky kilometrů, jsou celkem běžnou a známou součástí přírody.
Ovšem až nyní se ukázalo, že za správných podmínek se mohou tyto přírodní úkazy spojit a vytvořit dvojici vírů, které jsou schopny překonat velmi dlouhé vzdálenosti po hladině oceánu.
„Oceánské víry se téměř vždy pohybují na západ. Pokud jsou ale dva, mohou se vydat i na východ a pohybovat se desetkrát rychleji než normální vír. My jsme zaznamenali právě pár vírů, který se v takto opačném směru pohyboval.
A protože byly spojené, dodávaly si navzájem sílu a během šesti měsíců překonaly Tasmánské moře,“ doplnil oceánograf z liverpoolské univerzity Chris Hughes.
Tyto spojené víry, známé jako tzv. „modony“, se už dlouhá léta objevují na satelitech. Až doteď ale nikdo nevěděl, jak vlastně vypadají a fungují. Hughes si také myslí, že mohou nasát malé mořské tvory a ve vysoké rychlosti je přenést napříč celým oceánem.
Za jakých podmínek ale tyto neobvyklé dvojice vírů vznikají?