Záhadnou hvězdou, která před časem mezi astronomy vyvolala rozruch, je tzv. Tabbyina hvězda. Nazvaná je zkráceně po své objevitelce, kterou je Tabetha Suzanne Boyajian. Objev nových hvězd sám o sobě není zase až tak velkou senzací. Čím tedy zaujala širokou astronomickou i laickou veřejnost?
Tato hvězda, oficiálně označená jako KIC 8462852, se nachází u souhvězdí Labutě téměř 1500 světelných let od Země. Má asi 1,5krát větší objem než naše slunce. V roce 2015 astronomové oznámili její neobvyklé chování.
Tabbyina hvězda totiž postupně snižuje a zvyšuje svůj svit. Nejnižší pokles byl asi o 22%.
Vyrojilo se několik vědeckých hypotéz, například zakrývání hvězdy jinou planetou, rojem menších planet, obíhající kolem ní, nebo oblakem prachu apod. Žádná z nich zatím nebyla věrohodně vysvětlena.
Faktem zůstává, že jde o zvláštní chování hvězdy z hlediska pozemských pozorovatelů. Byla vypozorována také určitá perioda snižování a zvyšování jasu, přičemž jde o hvězdu se stabilní hmotou.
A tak není divu, že k řadě hypotéz přibyla i ta, že může jít o projev mimozemské civilizace v podobě jakési konstrukce kolem hvězdy pro využívání veškeré energie, kterou vyzařuje.
https://www.youtube.com/watch?v=wu1qPf9rkpk
Z vesmírného hlediska představuje dosavadní pozorování této zvláštní hvězdy jen krátký časový úsek a tak na definitivní závěry je ještě asi brzy.
I kdyby šlo o poslední hypotézu s oblakem prachu, zůstává nevyjasněna otázka změny intenzity světla v kratších či delších intervalech apod.
Jak se v poslední době množí řada objevů vesmírných těles, která mohou splňovat požadavky na existenci nějaké formy života na jejich povrchu či pod jejich povrchem, zachycení různých akustických či světelných signálů z vesmíru apod., připouští někteří vědci i jiná vysvětlení, než jen čistě fyzikální.
A tak teprve další zkoumání pomocí dokonalejších dalekohledů, vesmírných sond k jiným planetám apod. mohou s určitostí potvrdit, zda zrovna z hvězdy KIC 8462852 na nás nebliká nějaká jiná civilizace.