Dva bratři v obci Družec na Kladensku si vjedou do vlasů a jeden druhého ve vzteku prokleje. „Kéž bys zkameněl!“ vyhrkne. Vzápětí se nestačí divit, před ním stojí obrovský vztyčený kámen. Ten stojí v Družci až dosud. Jaké další záhady ho obklopují?
TAJEMSTVÍ V ROHU HŘBITOVA!
Bratr propadne výčitkám svědomí a chce svého nešťastného sourozence aspoň pohřbít, kněz ale nechce o pohřbívání kamene ani slyšet. Nakonec proto kámen jen přenesou do rohu hřbitova.
Tolik říká pověst o původu družeckého kamene, některými odborníky považovaného za menhir. Existují ale i jiná podání. Kámen je prý zkamenělý křivopřísežník, anebo byl na hrobě křivopřísežníka vztyčen.
Zkamenělec ale nestál na hřbitově vždy, původně se tyčil přímo před kostelem a na své nynější místo byl přenesen až v roce 1856. Mohlo by tedy jít opravdu o menhir?
ZÁHADA ZAPOMENUTÉHO PŮVODU
Anebo se jednalo o pravěkou památku spojenou s nám dnes už neznámými rituály? Byl kostel přistavěn ke kameni, aby církev využila posvátnosti místa? Anebo byl kámen naopak před kostel dovlečen a tak „deaktivován“?
Je pravdou, že Zkamenělec není jediným vztyčeným kamenem na Kladensku a Slánsku. Byly tyto oblasti v pradávných dobách posvátnou krajinou, plnou uctívaných objektů? Jednoznačnou odpověď už se zřejmě nedozvíme, leda by nějaký rozezlený bratr zvolal: „Odkameň se!“ a menhir ožil a promluvil.