Velký hadronový urychlovač (LHC), začal pracovat poblíž švýcarské Ženevy v roce 2008 a je jedním z nejdražších vědeckých projektů na světě. Jeho cena dosáhla 8 miliard dolarů, tedy 20 miliard korun.
Nachází se v 27 kilometrů dlouhém, kruhovém tunelu, ve kterém se testují účinky srážek nejmenších částic.
VĚDCI KONSPIRÁTOŘI?
Oblíbená konspirační teorie tvrdí, že LHC si nebezpečně zahrává s hmotou a může jednou zničit nejen Zemi, ale i celý nám známý vesmír. Souvisí to prý s hledáním hypotetické částice higgsova bosonu, který má být prapodstatou hmoty.
LHC prý může vytvořit i černou díru, která začne polykat Zemi a pak i celý vesmír. U zrodu konspirační teorie stáli kupodivu dva uznávaní vědci, zabývající se teoretickou fyzikou. Holger Nielsen z Dánska a Masao Ninomiya z Japonska. Právě ti přišli s tvrzením, že LHC se snaží zničit sám sebe a to z budoucnosti.
ZMĚNIT NEBEZPEČNOU MINULOST?
Při svém bádání prý došli k závěru, že některé objevy, zejména pátrání po higgsově bosonu, což má být jeden ze stavebních kamenů života, se příčí přírodě a budoucnost se brání.
Podle jejich tvrzení se prolomí časová linie a lidé z budoucnosti zastaví LHC dříve, než dojde k nějakému neštěstí. Je to něco jako cestování časem s cílem zabít dědečka nějakého zlosyna, aby se onen nebezpečný jedinec vůbec nenarodil.
Konspiračním teoriím nahrává i to, že několikrát došlo k situacím, kdy už vědci pracující s LHC čekali nový objev, urychlovač měl záhadnou poruchu a musel být zastaven.
CO PROVEDL PTÁK Z BUDOUCNOSTI?
Zasahování cestovatelů časem má dokumentovat podle konspirátorů historka o tajemném ptákovi, který zastavil provoz LHC. Vše se odehrálo 3. listopadu 2009. Chlazené supravodivé magnety LHC se začaly nebezpečně přehřívat.
Vědci se snažili rychle diagnostikovat závadu a objevili příčinu. Byl to kus bagety. Upustil ji prý pták, letící nad elektrickými rozvody a způsobil tak zkrat celého systému.
Zatímco vědci to považovali za celkem běžnou nehodu, konspirátoři využili Nielsenovy a Ninomiyovy teorie a celý svět oběhla zpráva, že budoucnost vyslala sabotážního ptáka, jenž měl zabránit objevu hledaného bosonu.