Největší evropská sopka Etna se podle nejnovějších studií pomalu ale jistě přibližuje k moři. Na tuto skutečnost upozorňují vědci v souvislosti s tím, že je nyní sopku třeba více hlídat.
Její posun může totiž způsobit nejen sesuvy půdy, ale také nepředvídané erupce sopky. Rychlost skluzu sopky je 14 milimetrů ročně.
“Není zatím důvod nijak panikařit, ovšem bude třeba nyní sopku důsledně pozorovat. A to zejména v případě, kdyby došlo k další akceleraci tohoto pohybu Etny,” uvedl autor studie o pohybech sopky John Murray.
Etna je první sopkou na světě, u které je podobný posun celého jejího základu zaznamenán. Ovšem studie zabývající se již vyhaslými vulkány naznačují, že některé z nich měli osud podobný jako Etna.
Jejich pohyb pak většinou skončil devastujícím výbuchem, během kterého se strany sopky rozpadly.
I proto provedl Murray se svým týmem simulaci budoucího pohybu Etny. Společně došli k závěru, že tuto sopku podobný osud ještě minimálně několik stovek let nepotká. Jediným znepokojivým faktorem tak zůstává to, že se rychlost pohybu Etny zvyšuje. Za posledních 10 let se dokonce zdvojnásobila.