Prý je to koníček jako každý jiný. Skupina nadšenců se zkrátka uprostřed noci vydává na místo nějakého neštěstí, kde si nahrává vše, co by mohlo dokládat přítomnost duchů.
Podle těchto lidí se nezřídka stává, že na místě zdánlivě nic neulovili a skutečná senzace přichází až o den později, když si v klidu poslechnou nasbíraný zvukový materiál.
Elektronický záznam hlasu je v dnešní době jednou z povinných součástí každého lovce paranormálních jevů. Není však bez zajímavosti, že záznam podle tvrzení těchto lidí dodatečně odhalí to, co lidské ucho na místě nebylo schopné postřehnout.
Navzdory současnému boomu se tímto fenoménem zabývalo již pár chytrých hlav v minulosti.
Kupříkladu americký vynálezce a podnikatel Thomas Alva Edison, který údajně v jednom rozhovoru řekl následující: „Je možné sestrojit přístroj, který bude natolik choulostivý, že dokáže zachytit pokusy osob v jiné formě existence či v jiných sférách o komunikaci s naší formou existence či v naší sféře.
Samozřejmě pouze v případě, že jiné formy existence a jiné sféry vůbec existují. Takový přístroj by jim dal lepší možnost vyjádřit se než komunikační prostředky typu klepání na sůl a desky Ouija.“ Ne každý pochopitelně sdílí nadšení těchto badatelů.
Skeptici se naopak domnívají, že za tou „záhadou“ není nic jiného, než přerušovaný signál z mobilů a vysílaček, přičemž si tito lidé nezřídka namlouvají existence zvuků, které v záznamu vůbec nejsou, nebo jim v honbě za senzací dávají tajemnější a zajímavější původ, než jaký ve skutečnosti mají. Přesto se v záznamech z pochopitelných důvodů objevuje i celá řada zvuků, která zkrátka nejde bez bližšího zkoumání přiřadit k něčemu běžnému a tudíž nelze ani vyvrátit, že se jedná o hlasy a zvuky způsobené zemřelými. A tak nezbývá než čekat, co dalšího tento zajímavý fenomén přinese.