Jak bude planeta Země vypadat v budoucnosti? Jaká zvířata se zabydlí v ruinách velkoměst a do jakých podob se vyvinou? I na takové otázky se snaží nastínit odpověď kniha Shawna Sheehyho s názvem Beyond the Sixth Extinciton: A Post-Apocalyptick Pop-Up.
Hlavním cílem knihy je nastínit podobu fauny v době, kdy bude většina nám známých zvířat vyhynulá. Jaké to jsou vyhlídky?
Možná fascinující, možná děsivé, každopádně vždy alespoň vzdáleně podobné něčemu, co už známe z naší doby a přírody. Kniha nejvíce ze všeho připomínající bestiář je zasazena do daleké budoucnosti roku 4847. Zvířata v ní se vyznačují jedním společným rysem – schopností se adaptovat, a to i v těch nejnehostinějších podmínkách.
Kniha však není až takovým sci-fi, jak by se mohlo zdát, v posledních pět seti milionech let zažila Země pět masových vymírání, při kterých zmizela velká část tehdejší fauny.
V geologickém pohledu na čas je šesté vymírání, během kterého by mělo vyhynout téměř 80% živočišných druhů, není zas až tak daleko. Jeho příčinou budeme s největší pravděpodobností my – lidé. Kniha vyobrazuje osmero živočišných druhů.
Najdeme mezi nimi holubu podobného nelétavého ptáka, který svá mláďata nosí ve vacích pod křídly, želvu, jejíž krunýř je vyztužený kovem a švába o velikosti lidské hlavy.
Tyto druhy by byly reálně schopné čelit radiaci, a dostat se k potravě i v těch nejtvrdších podmínkách. Mezi další bizarní zástupce budoucí fauny patří ještě hlubokomořská ryba s tlamou plnou chapadel zvaná mudmop anebo rotrap, zvíře podobné kryse, které celou dospělost tráví přichycené na zdech komor s radioaktivním materiálem. Autor knihy si, ač se to napoprvé nezdá, zakládá na odborném provedení a realističnosti knihy.
Podotýká také, že ač bude toto stádium trvat sebedéle, Země se nakonec vzpamatuje, a na její povrch se zase vrátí diverzita a hojnost.
https://www.youtube.com/watch?v=2Tij72EuOU8