ExoMars je evropsko-ruský projekt, jenž má za cíl zjistit, jestli na Marsu někdy existoval život. Je totiž jisté, že na povrchu Rudé planetě před lety existovala tekutá voda, která se nyní skrývá uvnitř planety.
V roce 2021 by na Mars měl dosednout rover, jenž bude na různých místech provádět hloubkové vrty, aby hledal stopy po formách života, jež na planetě existovaly před miliardami let.
Vědci se při výběru místa přistání rozmýšleli nad dvěma lokalitami nazvanými Oxia Planum a Mawrt Vallis. Diskuze o tom, kterou z nich zvolit, přitom trvaly několik let.
Výhodou obou je jednak bohatá geologická historie zahrnující dřívější vlhká období planety a jednak se nachází kousek severně od rovníkové oblasti, kde se nachází mnoho vyschlých řečišť.
Z výběru vyšla vítězně Oxia Planum, protože díky své nižší nadmořské výšce nabízí bezpečnější podmínky pro přistání roveru. Ten bude sbírat vzorky z půdy v hloubce 2 metrů a pokusí se najít známky života staré zhruba čtyři miliardy let.
Tekutá voda na Marsu by měla být zachována pod vrstvou lávových jílů, které se na planetě objevily během její vulkanické éry.
Právě díky této ochranné vrstvě pak podle vědců mohla voda odolat nepříznivým vlivům prostředí povrchu planety, ale také kosmickému záření.