Mnozí matematici a fyzici si lámou hlavu nad tím, zda je naše realita skutečná, nebo jen vytvořená naší vlastní myslí tak, abychom jí vnímali jako skutečnou. Jaká je pravda?
Když přišel německý teoretický fyzik Albert Einstein s teorií relativity, rozbouřil jinak klidné vody. Tato teorie totiž potvrdila fakt, že elektromagnetické vlnění je rychlejší než světlo (v případě platnosti Newtonova zákona pohyblivosti).
A vlastně tak nepřímo otevřel dvířka i k novému zkoumání, které je v posledních letech předmětem vášnivých diskusí. Co když naše realita neexistuje a pokud cokoliv vnímáme, je to jen výplod naší fantazie?
V praxi by to znamenalo, že elektromagnetické vlnění i světlo nemají žádnou rychlost a pouze se „lámou“ v časových osách různých dimenzí. Ty zatím známe jen tři (neprostorovou, 2D prostorovou a 3D rozměrnou).
Nicméně podle teorie Einsteina existuje dimenze 4 (3D dimenze pohlcená sama sebou v 3D podobě), a pak další a další. Tím se snažil naznačit, že naše vnímání pohybu a vjemů je zkreslené podle toho, v jakém časovém úseku 4D dimenze se nacházíme.
Žijeme tedy v jiné dimenzi, než si myslíme?