Významný řecký dějepisec Herodotos z Halikarnasu ve svém díle popsal tajemný říční člun, který měl před téměř 2 500 lety brázdit moře kolem egyptského pobřeží.
Historikové dlouhou dobu spekulovali, jestli se je člun skutečný a nedařilo se jim najít důkazy o jeho existenci.
Herodotos loď zmiňuje ve svém nejvýznamnějším díle Historia, v němž jí věnuje 23 řádků. Loď typu „baris“ viděl při svých cestách po Egyptě.
Starověcí Egypťané ji používali k přepravě zboží jako byly například ryby nebo kameny, díky své délce však mohla převážet také vojáky. Plavidlo bylo vyrobeno z akátového dřeva, jeho plachty byly z papyru.
Herodotos popisoval, že má loď dlouhá vnitřní žebra, přičemž doposud nikdo nevěděl, co to vlastně znamená. Nedávný objev tuto záhadu osvětluje – stavitelé při stavbě lodi nařezali zhruba metr dlouhá prkna a uspořádali je jako cihly.
Poté je k sobě přidělali dlouhými dřevěnými trámy připevněnými kolíky. Tyto trámy pak tvořily vnitřní žebra
Archeologové loď pracovně pojmenovali Loď 17 a myslí si, že se potopila pravděpodobně někdy v první polovině 5. století před naším letopočtem.
Vrak byl nalezen v potopeném přístavním městě Thonis-Heraklion, v němž už archeologové našli více než 70 potopených lodí z období od 8. do 2. století před naším letopočtem.