Loch značí ve staré gaelštině jezero. Správnější pojmenování obávané příšery je tak Nessie. Vydali jsme se jí do Skotska po stopě. Čekala nás krásná příroda a atrakce vyždímaná až do poslední kapky…
Hrad Urquhart je snad jediným svědkem, který by mohl pravdu o jezerní příšeře znát. Ačkoliv si většina lidí myslí opak, Nessie, tedy tajemný tvor ze skotského jezera Ness, není žádným novodobým výmyslem. První zmínku o ní najdeme již v 6. století!
Je to náhoda či jen logická souslednost, že i tento dnes již zchátralý hrad vznikl právě v této době? Navíc je třeba upřesnit malou chybičku.
O Nessie se sice dozvíme prvně z pramenů starých celá staletí, ale její výskyt je lokalizován o kousek vedle – v řece Ness, která z jezera odtéká.
Rozhlédnete-li se po okolí, musíte nad skotskou přírodou uznale pokývat hlavou. Ostatně, nešetřila tu ani na jezerech. Loch Ness zdaleka není jediné, po kterém se můžete plavit.
Projedete-li všemi, musíte zklamaně konstatovat, že zrovna to nejproslulejší je v podstatě nejnudnější a nejméně malebné. Tenhle fakt již nezazáplatuje ani zřícenina Urquhart, která si díky legendě o Nessie účtuje za pár dochovaných zdí nehorázné vstupné.
Řekněme si to rovnou: Po příšeře velké až 20 metrů tu není ani vidu, ani slechu. A to i přes to, že měření v roce 1982 ukázala několik větších tvorů pod hladinou. Mohlo jít o Nessie? Kdo ví. Pokud by svědci nepřeháněli, mohlo by jít o plesiosaura.
A to zdárně se množícího, vzhledem k tomu, kolik staletí je tvor pozorován. Umírněnější se spíše přiklání k velkým hejnům ryb nebo stromům a řasám, které se otřesy podloží znenadání vynořují.
Jezera spojuje 96 kilometrů dlouhý Kaledonský kanál. Plavit se jím můžete ze skotského města Inverness do jezera Loch Ness, dále do jezera Loch Oich a přes další jezero Loch Lochy až do bývalého pevnostního města Fort William a do Atlantického oceánu.
Výškový rozdíl je pěkných 20 metrů, a tak polovinu své cesty budete znudění trávit na zdymadlech.
Michaela Holubová