Ve Velké síni v jihoanglickém městě Winchester visí podivuhodný dřevěný stůl, který je někdy považován za Kulatý stůl mytického britského krále Artuše. Opravdu může být tak starý, aby pocházel z Artušovy doby? Jaký je příběh tohoto tajemného artefaktu?
Na kamenné podlaze duní kroky a pod klenbou se rozléhá hovor návštěvníků, kteří procházejí Velkou síní ve Winchesteru asi 70 kilometrů od Londýna. Dříve bývala srdcem winchesterského hradu, ale ten byl v 17. století zničen.
Jediná nedotčená část je Velká síň, jež láká turisty i dnes. Hlavně díky gigantickému Kulatému stolu, pověšenému na zadní zdi. Má průměr 5,5 metru a váží 1,25 tuny. U něj visí cedulka: „Toto je Kulatý stůl krále Artuše se jmény 24 jeho rytířů.“
Jeden z návštěvníků, osmiletý chlapec Jake Chambers z Londýna, na ni zírá a poté položí otázku, jež napadne asi každého:
„Tati, fakt je to stůl toho krále, co ho známe z pověstí?“ Otec krčí rameny, ale než stačí odpovědět, mísí se do hovoru průvodce.
„To vlastně nevíme. První zmínky o něm jsou z roku 1463, ale zřejmě tu visí déle. Někteří středověcí autoři totiž ztotožňují Winchester s místem, kde mohl stát Artušův hrad Kamelot,“ vysvětluje.
Chlapcovy zorničky se rozšiřují ještě víc a hledí na bílo-zeleně pomalovaný stůl, na němž je postava jakéhosi krále.
„A tohle je portrét Artuše?“ ukazuje do výše. „To vlastně taky nevíme jistě,“ odpovídá průvodce.
TAJEMNÝ POČÁTEK
Jaký je tedy příběh Kulatého stolu z Winchesteru? Zamotaný.
V roce 1976 je Kulatý stůl předmětem výzkumu a vědci zjišťují, že vznikl asi mezi lety 1250–1280. Dnes se předpokládá, že jej nechal vytvořit v roce 1275 anglický král Edvard I. (1239–1307) při příležitosti velkolepého rytířského turnaje, jež byly ve středověku označovány jako „Kulaté stoly“ a napodobovaly život na dvoře krále Artuše.
„Malba ovšem z tohoto období nepochází – stůl prý nechal pomalovat král Jindřich VIII. (1491–1547) na počest návštěvy císaře Karla V. (1500–1558).
Ale není jasné, jestli malba zachycuje mladého Jindřicha VIII., nebo malíř zobrazil mytického krále Artuše nad tudorovskou růží,“ vysvětluje průvodce. „Takže ten stůl nepochází z Artušovy doby?“ ujišťuje se zklamaně Jake Chambers. Ale kdo by mu mohl odpovědět s jistotou?
Lenka Kabeláčová