Mnoho lidí považuje skupinu paranormálních vyšetřovatelů TAPS za vůbec nejslavnější a nejvýznamnější lovce duchů současnosti. Pravdou je, že patří také mezi ty nejstarší. Kdo především do ní patří a co všechno už mají její členové za sebou?
Skupina TAPS vzniká už v roce 1990 v americkém Rhode Islandu. U jejích začátků stojí hlavně americký záhadolog Jason Hawes (*1971), který má už v té době zkušenosti s paranormálními jevy.
Během následujících let dochází k ustálení současného názvu a především k vytvoření určitých postupů, které se na dlouhou dobu stávají vzorem při vyšetřování paranormálních jevů. Členové TAPS dodnes pracují v týmech o třech až osmi členech.
Jejich zkoumání konkrétních míst či fenoménů trvá osm až 16 hodin, když je potřeba tak i několik nocí za sebou.
Během šetření je důležitá nejen osobní přítomnost, ale i hmatatelné důkazy – nahrávky termálních kamer, výsledky všemožných měření (od teploty po výkyvy elektromagnetického pole) a samozřejmě i zvukové nahrávky.
NAVŠTÍVILI STOVKY MÍST
Postupně se z TAPS stává jeden z nejznámějších a nejuznávanějších týmů ve Spojených státech.
To vede až k jejich přizvání do show s názvem Ghost Hunters, která v televizích běžela a v pozměněné formě stále běží od roku 2004. Společně s Hawesem je dlouho hlavní tváří týmu americký lovec duchů Grant Wilson (*1974).
Oba muži za pomocí dalších členů týmu navštěvují v rámci pořadu neuvěřitelné množství míst. Zkoumají tajemné jevy v děsivém domě v Myrtles Plantation.
Tráví noc ve slavném Stanley Hotelu, který inspiroval legendární horor Osvícení, a v nechvalně známém sanatoriu Waverly Hills prý zase navazují kontakt s rozzuřeným duchem, který obývá tamní opuštěné prostory. A nejslavnější záběr?
Patrně ten z věznice Eastern State Penitentiary. V úzké chodbě se kameramanovi z TAPS údajně podařilo natočit blížícího se ducha. Potvrzují zjištění TAPS existenci nadpřirozených entit?
Nebo jde jen o podvodníky s děravými metodami, jak věří třeba i záhadolog Benjamin Radford?