Politická satira, nebo tajná vládní zpráva, která se dostala na veřejnost? A nebo od každého trochu?
To jsou dodnes nezodpovězené otázky o původy knihy Report z Iron Mountain vydané v roce 1967. Kniha pojednává o tom, proč jsou válečné konflikty nezbytné k tomu, aby vládnoucí síly zůstaly u moci.
Podle vydavatelství, které knihu vypustilo do světa, měla být produktem tajné vládní organizace, která se po dobu několika let scházela v utajeném bunkru nazvaném Iron Mountain.
Původně přísně tajný dokument, který vznikal déle než dva roky, měl údajně na veřejnost vypustit jeden za členů této skupiny.
NEŽÁDOUCÍ MÍR
V knize přímo stojí, že nastolení světového míru by vedlo k rozpadu aktuálních mocenských struktur, které je pro americkou vládu nežádoucí.
Kniha analyticky pojednává o tom, proč by v takovém případě došlo k přestavbě politického, sociálního i kulturního systému Ameriky, potažmo celého světa.
Následkem míru by podle dokumentů byly také velké ekonomické ztráty způsobeny ztrátou příjmu například ze zbrojního průmyslu. Autoři seznávají, že taková situace je pro současnou USA nežádoucí, čímž vlastně trvají na udržování válečných konfliktů.
Prosáknutí reportu na veřejnost vyvolalo okamžité pozdvižení. Nejprve mezi akademiky, kteří se snažili určit jeho pravost. A následně i mezi širokou veřejností, kterou myšlenky reportu zděsily.
Dlouhé debaty o pravosti knihy se vedly jak mezi odborníky, tak mezi lidmi v ulicích a vyvolaly pozdvižení i v těch nejvyšších politických kruzích. Tehdejší prezident USA Johnson popíral pravost dokumentu a z jeho šíření vinil své politické oponenty.
Jestli byl ale opravdu pouhou fikcí, nebo se alespoň částečně zakládal na pravdě, je dodnes předmětem dohadů.