Jsou jich pouhé čtyři desítky na celém světě. Lidí se vzácnou genetickou poruchou hypertrichózou čili nadměrným ochlupením je skutečně málo, a proto když se někdo takový objeví, okamžitě se stává středem pozornosti. To je také případ malé Supatry Sasuphan z Thajska.
Malé „vlčí“ děvčátko, jak je Supatra Sasuphan přezdívána, trpí vrozeným nadměrným ochlupením. Celé její tělo, ale především obličej, pokrývá hustá „srst“. Zbavit se tohoto „prokletí“ je přitom takřka nemožné.
Poprvé Supatra podstoupila zákrok laserem jako čtyřletá, v roce 2004. Ani laser však nedokázal holčičku všech chlupů na obličeji zbavit.
Tato léčba, která nemusí být stoprocentně úspěšná, má také nepříjemné vedlejší účinky – obličej je po zákroku oteklý a zarudlý.
Rodiče Supatry navíc nepatří mezi nejmovitější a proto si drahou léčbu (jeden zákrok vyjde v přepočtu zhruba na 100 000 korun českých – pozn. red.) nemohou dovolit.
Dívenka, která se díky své podobě dostala i do Guinessovy knihy rekordů jako nejchlupatější dívka na světě, však rozhodně není odstrkována. Na škole má spoustu kamarádů a je oblíbená.
„Mé chlupy mi pomohly získat víc přátel,“ libuje si Supatra, která už si na svůj vzhled zvykla. I když – určitě by uvítala, kdyby se pro ni jednou našel dostupný a účinný lék.
KDO JE VYSVOBODÍ?
Vzácná porucha byla poprvé objevena v 17. století. Tehdy byl detailně zaznamenán případ Petrusa Gonzalese z Kanárských ostrovů. Stejnou chorobou trpěli i jeho potomci.
Jejich portrét nalezený na rakouském zámku Ambras dal i jméno podivné nemoci – Ambrasův syndrom. Původně jsou lidé s touto chorobou považováni za vlkodlaky a společnost se jich děsí. Později, v 19. století, se uplatňují hlavně jako cirkusové atrakce.
Dnes však již lékaři vědí, že většinou kromě nadměrného růstu vlasů mohou být tito jedinci zdraví lidé a nic jim nebrání v normálním životě. Hypertrichóza není v žádném případě nakažlivá. Záhadou však zůstává, co tuto chorobu způsobuje.
Ve většině případů jde podle lékařů o dědičnou genetickou poruchu. Uvažuje se ale i o dalších příčinách onemocnění – např. snížená funkce štítné žlázy, porfyrie (vzácná choroba krve – pozn. red.) či vliv některých léků. Veškerá léčba zatím zůstává neúspěšná. Podaří je jednou tyto „vlkodlaky“ zbavit jejich „prokletí“?
Jana Trnobranská