Nejdřív je slyšet zvuk, jak když v dálce jede vlak. Hluk zesiluje, až je téměř ohlušující.
Čtrnáctiletý Willie McKinnon se rozhlíží kolem po zdroji rámusu, když mu něco proletí těsně kolem hlavy a zaboří se do země s takovou silou, že tlaková vlna chlapce srazí na zem.
Na první pohled se zdá, že toho teplého zářijového dne roku 1908 dopadl na zem v údolí Cowichan na Vancouver Island poblíž kanadského Vancouveru menší meteorit.
Když se Willie McKinnon vzpamatuje z šoku, že málem ztratil hlavu, nakoukne o nitra kráteru a spatří zhruba 25 centimetrů široký objekt ve tvaru koule.
Na hladkém povrchu předmětu jsou ale vidět podivné znaky, které připomínají egyptské hieroglyfy.
McKinnon brání probádání
Podobné znaky na meteoritech obvykle nebývají, a tak chlapec odnese objekt ukázat svému otci, Angusovi McKinnonovi. Už 5. září 1908 o nálezu píší místní noviny, které podivný meteorit nazvou poselstvím z Marsu.
Krátce nato už se o objekt začíná zajímat i geologický úřad v Ottawě a chce znát detaily jeho dopadu.
Noviny tehdy dokonce spekulují, že to může být vesmírná verze Rosettské desky, která díky nápisům ve třech jazycích umožnila v 19. století rozluštění právě egyptských hieroglyfů.
Jenže bádání naráží na zeď neochoty ze strany Anguse. Ten objekt zkrátka schová a odmítne ho dokonce i půjčit vědcům za účelem prošetření původu předmětu.
Další meteor s hieroglyfy?
Není to ale poprvé, co podobný meteorit dopadl na Zemi. Další spadne v roce 1865 z nebe nedaleko vodopádů Great Falls v americkém státě Missouri. Jistý James Lumley sleduje, jak letí po nebi, než se v dešti jisker rozprskne. Vzduch je tu cítit sírou.
Lemleymu zvědavost nedá a vydá se na výzvědy. Odštěpek meteoritu najde zarytý v zemi a na povrchu si i on všimne podivných symbolů.
Ani tento kousek se bohužel nezachová, a tak otázky zůstávají – ta nejpalčivější je, jestli to skutečně byl vzkaz o mimozemšťanů?