Tunisan Mehdi Bilel kráčel již dlouhé hodiny pouštní krajinou. Byl na svatbě svého kamaráda a nyní se vracel domů do města Gafsa. Náhle se před ním objevila tyrkysová hladina jezera. Fata morgana? Nebo se stal během posvátného měsíce Ramadánu zázrak?
Jisté je, že voda ve vyprahlé poušti byla skutečná. Jak se mohlo doslova přes noc objevit v poušti hektarové jezero?
Zázračné jezero u města Gafsa v jižnímTunisku se stalo senzací. Lidé si příliš nelámali hlavu, jak jezero vzniklo. V lokalitě, kde letní teploty hravě dosahují čtyřiceti pěti stupňů Celsia ve stínu, bylo každé větší množství vody doslova zjevením. A zde hloubka přesahovala dokonce deset metrů!
Voda je toxická!
Brzy se však s jezerem začaly dít podivné věci. Krystalicky čistá voda se zakalila, barva jezera se změnila z tyrkysové na sytě zelenou. Průhlednost vody rapidně klesala.
Do hry se vložily konečně úřady, aby upozornily, že voda v záhadném jezeře je pravděpodobně velmi toxická, snad i radioaktivní.
Příčinou měla být ložiska fosfátů, která zde byla těžena již od časů francouzské koloniální éry. Část lidí se přesto koupala v jezeře dál. Ostatní se přesunuli do Gafsy, kde byl zprovozněn kamenný bazén, který zde vybudovali již staří Římané.
„Zmatek teorií“
Odborníci tak měli čas bádat nad vznikem jezera. Podle jejich závěrů mohlo jezero vzniknout v důsledku zemětřesení, které otevřelo spodní vodě cestu na zemský povrch. Do toho ovšem vstoupilo prohlášení společnosti těžící v lokalitě fosfát. Podle ní byl jezerní bazén povrchovým dolem, který pomalu naplnila spodní voda.
Do tohoto „zmatku teorií“ ovšem vstupují i svědectví místních obyvatel. Podle nich se jezero objevilo ve velmi krátkém čase, jinak by neušlo pozornosti lidí. Gafsa totiž není malá vesnice ztracená v poušti.
Jedná se o město s více než sto tisíci obyvateli, které disponuje i vlastním mezinárodním letištěm.