26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
V Coloradu je ztracená jeskyně plná zlata
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 23.9.2021
6.1tis
Zlatý nugget nalezený v Austrálii. FOTO: James St. John, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
459
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Aspoň tak se to traduje v pověsti o třech prospektorech, kteří v tuhé zimě v roce 1880 na jeskyni narazili. E. J. Oliver, S. J. Harkman a H. A. Melton přitom byli v horách vlastně náhodou – při průzkumu je zaskočila sněhová bouře a jeskyně skýtala jediný možný úkryt. To, co tam objevili, jim ale vyrazilo dech.

Do malé průrvy ve skále se muži se svým vybavením sotva vmáčkli, ale puklina se po pár metrech rozšířila v dlouhou chodbu. Uvnitř našli u stěn opřených pět mrtvol, ze kterých už zbyly v podstatě jen kosti.

Zlatý nugget nalezený v Austrálii. FOTO: James St. John, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons Pětice mrtvol, které prospektoři objevili, údajně jeskyni chrání dodnes. FOTO: Pixabay Jeskyně v Coloradu už nikdy své zlato nikomu dalšímu nevydala. FOTO: Hogs555, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Byli to muži, které stejně jako je zastihla v horách vánice, nebo prospektoři pohřbení v nitru hory zaživa při hledání zlata? To, že trojice objevila několik úzkých chodeb vytvořených lidskou rukou, hovoří spíš pro to druhé.

VE VÝKLENCÍCH LEŽELO ZLATO

Trojice si náhodou vybrala jednu z chodeb a pustila se do ní. Věděli sice, že až se bouře přežene, protáhnou se zpět skalní prasklinou, kterou sem vstoupili, a nezahynou tedy jako nešťastná pětice, kterou objevili, ale když už v jeskyni byli, stálo jim za to ji trochu prozkoumat.

Pětice mrtvol, které prospektoři objevili, údajně jeskyni chrání dodnes. FOTO: Pixabay

Jak dobře se rozhodli, se ukázalo velice záhy. V chodbě narazili na výklenky vytesané do skály a všimli si několika zvláštně vypadajících kamenů. Jaké však bylo jejich překvapení, když zjistili, že v rukou drží čisté zlato! Podle jejich pozdějšího líčení ho tam byly plné police!

NA JAŘE UŽ JESKYNI NENAŠLI

Trojice mužů nad tím byla u vytržení. Pak popadli pět zlatých cihel, vymotali se z jeskyně a zamířili přímo do nejbližšího města, kde podali zprávu o svém objevu. Tam zjistili, že zlato je pravé a každá cihla má cenu 900 dolarů, což tehdy byly obrovské peníze.

Pro představu, podle přepočtů tehdejších cen by jim dnes každá cihla vynesla více než 24 tisíc dolarů, tedy přes půl milionu korun. Trojice samozřejmě o přesné poloze jeskyně nikomu neřekla a na jaře se tam vypravili znovu.

Tentokrát už ale zjistili, že vrcholky a údolí jsou si všechny víceméně podobné a jeskyni, kde si mohli přijít na obrovské bohatství, už přes veškerou snahu nikdy nenašli.

A nepodařilo se to ani nikomu, kdo je zkoušel napodobit. Zlato v Coloradu tak zůstává ukryté dodnes a jeskyně, kde trojice v roce 1880 svůj podíl nalezla, se dnes říká Jeskyně mrtvých mužů. Vydá ještě někdy své zlato, nebo ho budou kostlivci strážit už napořád?

Jeskyně v Coloradu už nikdy své zlato nikomu dalšímu nevydala. FOTO: Hogs555, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 838
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.1tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.9tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]