reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Neobjasněné události
V Coloradu je ztracená jeskyně plná zlata
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 23.9.2021
6.1tis
Zlatý nugget nalezený v Austrálii. FOTO: James St. John, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
459
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Aspoň tak se to traduje v pověsti o třech prospektorech, kteří v tuhé zimě v roce 1880 na jeskyni narazili. E. J. Oliver, S. J. Harkman a H. A. Melton přitom byli v horách vlastně náhodou – při průzkumu je zaskočila sněhová bouře a jeskyně skýtala jediný možný úkryt. To, co tam objevili, jim ale vyrazilo dech.

Do malé průrvy ve skále se muži se svým vybavením sotva vmáčkli, ale puklina se po pár metrech rozšířila v dlouhou chodbu. Uvnitř našli u stěn opřených pět mrtvol, ze kterých už zbyly v podstatě jen kosti.

Zlatý nugget nalezený v Austrálii. FOTO: James St. John, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons Pětice mrtvol, které prospektoři objevili, údajně jeskyni chrání dodnes. FOTO: Pixabay Jeskyně v Coloradu už nikdy své zlato nikomu dalšímu nevydala. FOTO: Hogs555, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Byli to muži, které stejně jako je zastihla v horách vánice, nebo prospektoři pohřbení v nitru hory zaživa při hledání zlata? To, že trojice objevila několik úzkých chodeb vytvořených lidskou rukou, hovoří spíš pro to druhé.

VE VÝKLENCÍCH LEŽELO ZLATO

Trojice si náhodou vybrala jednu z chodeb a pustila se do ní. Věděli sice, že až se bouře přežene, protáhnou se zpět skalní prasklinou, kterou sem vstoupili, a nezahynou tedy jako nešťastná pětice, kterou objevili, ale když už v jeskyni byli, stálo jim za to ji trochu prozkoumat.

Pětice mrtvol, které prospektoři objevili, údajně jeskyni chrání dodnes. FOTO: Pixabay

Jak dobře se rozhodli, se ukázalo velice záhy. V chodbě narazili na výklenky vytesané do skály a všimli si několika zvláštně vypadajících kamenů. Jaké však bylo jejich překvapení, když zjistili, že v rukou drží čisté zlato! Podle jejich pozdějšího líčení ho tam byly plné police!

NA JAŘE UŽ JESKYNI NENAŠLI

Trojice mužů nad tím byla u vytržení. Pak popadli pět zlatých cihel, vymotali se z jeskyně a zamířili přímo do nejbližšího města, kde podali zprávu o svém objevu. Tam zjistili, že zlato je pravé a každá cihla má cenu 900 dolarů, což tehdy byly obrovské peníze.

Pro představu, podle přepočtů tehdejších cen by jim dnes každá cihla vynesla více než 24 tisíc dolarů, tedy přes půl milionu korun. Trojice samozřejmě o přesné poloze jeskyně nikomu neřekla a na jaře se tam vypravili znovu.

Tentokrát už ale zjistili, že vrcholky a údolí jsou si všechny víceméně podobné a jeskyni, kde si mohli přijít na obrovské bohatství, už přes veškerou snahu nikdy nenašli.

A nepodařilo se to ani nikomu, kdo je zkoušel napodobit. Zlato v Coloradu tak zůstává ukryté dodnes a jeskyně, kde trojice v roce 1880 svůj podíl nalezla, se dnes říká Jeskyně mrtvých mužů. Vydá ještě někdy své zlato, nebo ho budou kostlivci strážit už napořád?

Jeskyně v Coloradu už nikdy své zlato nikomu dalšímu nevydala. FOTO: Hogs555, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 1.10.2022 803
Rozlehlé severoamerické jezero údajně obývá tajemný tvor podobný legendární Lochnesce. Skupině badatelů se nyní podařilo získat důkaz, že ve vodách Champlainu možná skutečně žije cosi velkého. Podvodní sonar totiž zachytil neznámý objekt odpovídající popisu takzvaného Champa. Výzkumná skupina pátrající po jezerním monstru, které má údajně obývat jezero Champlain na americko-kanadské hranici, před několika dny zveřejnila […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 1.7tis
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 1.9tis
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.4tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]