Domů     Neobjasněné události
V Coloradu je ztracená jeskyně plná zlata
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 23.9.2021
6.1tis
Zlatý nugget nalezený v Austrálii. FOTO: James St. John, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
459
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Aspoň tak se to traduje v pověsti o třech prospektorech, kteří v tuhé zimě v roce 1880 na jeskyni narazili. E. J. Oliver, S. J. Harkman a H. A. Melton přitom byli v horách vlastně náhodou – při průzkumu je zaskočila sněhová bouře a jeskyně skýtala jediný možný úkryt. To, co tam objevili, jim ale vyrazilo dech.

Do malé průrvy ve skále se muži se svým vybavením sotva vmáčkli, ale puklina se po pár metrech rozšířila v dlouhou chodbu. Uvnitř našli u stěn opřených pět mrtvol, ze kterých už zbyly v podstatě jen kosti.

Zlatý nugget nalezený v Austrálii. FOTO: James St. John, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons Pětice mrtvol, které prospektoři objevili, údajně jeskyni chrání dodnes. FOTO: Pixabay Jeskyně v Coloradu už nikdy své zlato nikomu dalšímu nevydala. FOTO: Hogs555, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Byli to muži, které stejně jako je zastihla v horách vánice, nebo prospektoři pohřbení v nitru hory zaživa při hledání zlata? To, že trojice objevila několik úzkých chodeb vytvořených lidskou rukou, hovoří spíš pro to druhé.

VE VÝKLENCÍCH LEŽELO ZLATO

Trojice si náhodou vybrala jednu z chodeb a pustila se do ní. Věděli sice, že až se bouře přežene, protáhnou se zpět skalní prasklinou, kterou sem vstoupili, a nezahynou tedy jako nešťastná pětice, kterou objevili, ale když už v jeskyni byli, stálo jim za to ji trochu prozkoumat.

Pětice mrtvol, které prospektoři objevili, údajně jeskyni chrání dodnes. FOTO: Pixabay

Jak dobře se rozhodli, se ukázalo velice záhy. V chodbě narazili na výklenky vytesané do skály a všimli si několika zvláštně vypadajících kamenů. Jaké však bylo jejich překvapení, když zjistili, že v rukou drží čisté zlato! Podle jejich pozdějšího líčení ho tam byly plné police!

NA JAŘE UŽ JESKYNI NENAŠLI

Trojice mužů nad tím byla u vytržení. Pak popadli pět zlatých cihel, vymotali se z jeskyně a zamířili přímo do nejbližšího města, kde podali zprávu o svém objevu. Tam zjistili, že zlato je pravé a každá cihla má cenu 900 dolarů, což tehdy byly obrovské peníze.

Pro představu, podle přepočtů tehdejších cen by jim dnes každá cihla vynesla více než 24 tisíc dolarů, tedy přes půl milionu korun. Trojice samozřejmě o přesné poloze jeskyně nikomu neřekla a na jaře se tam vypravili znovu.

Tentokrát už ale zjistili, že vrcholky a údolí jsou si všechny víceméně podobné a jeskyni, kde si mohli přijít na obrovské bohatství, už přes veškerou snahu nikdy nenašli.

A nepodařilo se to ani nikomu, kdo je zkoušel napodobit. Zlato v Coloradu tak zůstává ukryté dodnes a jeskyně, kde trojice v roce 1880 svůj podíl nalezla, se dnes říká Jeskyně mrtvých mužů. Vydá ještě někdy své zlato, nebo ho budou kostlivci strážit už napořád?

Jeskyně v Coloradu už nikdy své zlato nikomu dalšímu nevydala. FOTO: Hogs555, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2021 1.5tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 2.4tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]
od Mirek Brát 24.11.2021 2.0tis
Mezi nehodami velkých dopravních letadel najdeme i ty, které nebyly, a pravděpodobně nebudou nikdy, zcela objasněny. Patří mezi ně i záhada letu EgyptAir 990 z října roku 1999. Proč muselo zahynout při pádu boeingu všech 217 cestujících a členů posádky? Let EgyptAir 990 byla pravidelná linka z amerického Los Angeles do egyptské Káhiry. Mezipřistání měl Boeing 767-300ER […]
od Mirek Brát 23.11.2021 1.6tis
V březnu roku 1742 otřásl brněnským Špilberkem mohutný výbuch, následně pevnost zachvátil požár. Pozdější vyšetřování ukázalo, že z neznámých příčin explodovalo dvacet kusů dělostřeleckých granátů. Bylo to dílo záhadných záškodníků? V 18. století neměly již brněnský Špilberk bránit proti nepříteli hradební zdi, ale především dělostřelectvo. V pevnosti dokonce pracovala specializovaná dělostřelecká laboratoř. Skladiště byla plná výbušných granátů. Akce […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.7tis
Pravé neštovice způsobené virem variola jsou jednou z nejhorších nemocí v dějinách lidstva, která jen během 20. století zahubila 300–500 milionů lidí. Ampule s nápisem „pravé neštovice“ byly nyní náhodně objeveny v jedné z laboratoří v americké Pensylvánii. Zkumavky podle všeho obsahující virus smrtících pravých neštovic v pensylvánském zařízení pro výzkum a vývoj vakcín objevil […]