reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Zázraky
Acai: Kouzelné bobule nebo pouhopouhý podfuk?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 14.10.2021
5.4tis
Açaí je štíhlá palma se zpeřenými rozměrnými listy. Má mnohostranné využití. Jádro růstového vrcholu se konzumuje jako palmové zelí, z plodů se připravují populární osvěžující nápoje. Je také využívána v domorodé jihoamerické medicíně. Camila Neves Rodrigues da Silva / CC BY-SA 4.0
27
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Jedním z nejnovějších rostlinných objevů ze srdce Amazonie jsou bobule palmy acai. Tmavé plody připomínající borůvky obsahují mimořádné množství antioxidantů, látek přirozeně zpomalujících stárnutí organismu.

 Açaí je štíhlá palma se zpeřenými rozměrnými listy. Má mnohostranné využití. Jádro růstového vrcholu se konzumuje jako palmové zelí, z plodů se připravují populární osvěžující nápoje. Je také využívána v domorodé jihoamerické medicíně. Camila Neves Rodrigues da Silva / CC BY-SA 4.0 Euterpe brazilská (Euterpe oleracea), česky též kapustoň brazilská. Foto: Agnieszka Kwiecień (Nova) / CC BY 2.0 Vyrábí se z ní olej, oblíbená je i v podobě džusu. Foto: Pixabay

Bobule navíc mají ještě vysoký obsah vápníku, který je třeba ve srovnání s podílem tohoto prvku v mléce asi dvojnásobný. Neuvěřitelných 40 % plodu pak tvoří vláknina. Jde tedy o nutriční sen civilizačními chorobami stíhaného Západu.

Výzkumníci se dokonce zabývají myšlenkou, že extrakty z acai by mohly mít vliv na prevenci nemocí oběhové soustavy, nebo i zákeřné rakoviny zažívacího traktu.

Euterpe brazilská (Euterpe oleracea), česky též kapustoň brazilská. Foto: Agnieszka Kwiecień (Nova) / CC BY 2.0

ZÁZRAČNÝ VŠELÉK. OVŠEM BEZ ZÁRUKY

Zázraky na počkání jsou v dnešní době velmi žádané a tak nových poznatků o bobulích acai využívají i podvodníci. Na internetu i v kamenných obchodech tak můžete narazit na doplňky stravy založené právě na acai, které slibují téměř nemožné.

Mají údajně pomáhat při diabetu, pozitivně ovlivňují vzhled pleti, sexuální výkonnost, a dokonce i velikost penisu. Nic z toho však až dosud nebylo vědecky prokázáno, a tyto závěry tak lze považovat za klamání zákazníka.

Jednou z nejžádanějších předností výrobků z bobulí acai je jejich údajná schopnost napomáhat při hubnutí. Snižují prý totiž chuť k jídlu a zrychlují metabolismus. Extrakt z purpurových kuliček se tak stává předmětem čilého obchodu v obezitou postižených vyspělých částech světa.

Jenže lékaři upozorňují, že žádná pomoc při redukci váhy nebyla dosud u acai klinicky prokázána.

Vyrábí se z ní olej, oblíbená je i v podobě džusu. Foto: Pixabay

CHYBÍ DŮKLADNÉ TESTY

Podvody kolem údajně kouzelných bobulí acai mají logicky za následek snížení důvěryhodnosti tohoto daru přírody. Jenže to ještě neznamená, že by byl reálně snížen i jeho skutečný léčivý potenciál. Jak naznačují dosavadní testy na potkanech, látky obsažené v acai zřejmě mají schopnost bojovat s nadbytkem cholesterolu v organismu.

Podobné pokusy s muškami octomilkami ukázaly, že se tvorečkové při pravidelné konzumaci acai dožili vyššího věku než v případě jedinců, kterým výtažky podávány nebyly. Může mít plodina podobný dopad i na lidské zdraví?

Doktor Stephen Talcott v roce 2006 zjistil zajímavý fakt, že nádorové buňky v laboratorním prostředí reagují při kontaktu s antioxidanty z acai většinou sebezničením. Na člověku však žádné testy zatím provedeny nebyly.

„Byl to jen pokus s modelem buněčné kultury, nechceme nikomu dávat žádné falešné naděje,“ upozorňuje Talcott. Výsledky uvedených experimentů však jasně naznačují, že potenciál skrytý v těchto palmových bobulích bychom neměli podceňovat.

Foto v úvodu: Camila Neves Rodrigues da Silva / CC BY-SA 4.0, v textu Pixabay a CC
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 3.0tis
Někteří lidé věří, že jim stačí najíst se jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jiní pro změnu tvrdí, že nepotřebují jíst vůbec a že to dokážou díky Bohu. Skutečně to někteří katoličtí mystici dokázali? V polovině 19. století se Francie, podobně jako většina jiných evropských zemí, rychle rozvíjí. Víra však stále zůstává klíčovou součástí života drtivé […]
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 833
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]