V africkém folklóru se objevuje spousta zmínek o podivných tvorech, které nápadně připomínají vyhynulé druhy.
Zprávy o pozorování těchto zvířat jsou nejčastěji zaznamenávány v Kongu, Kamerunu, či Zambii, a to misionáři či etnografy (lidé zabývající se národopisem – pozn. red.), kteří zapisovali vyprávění domorodců. V jejich slovesnosti se tak objevuje například příšera Emela Ntouka, která svým popisem jako by z oka vypadla druhohorním ceratopsidům (rohatí dinosauři).
Konkrétně třírohému kolosu triceratopsovi. Další je Mokele Mbembe, jenž vypadá jako brontosaurus, nebo Mbielu Mbielu, který připomíná oštítovaného čtyřnožce stegosaura. Výčet zdaleka nekončí.
Nejvěrnější ztvárnění dalšího bájného tvora, o němž si afričtí domorodci vyprávějí, Nguma Moneme, nalezneme v londýnském přírodovědném muzeu coby kostru dravého spinosaura. A další monstrum zvané Ngoubou zase nápadně připomíná styracosaura. Může to všechno být jen náhoda?
Draci přece neexistují!
Zarážející je, že popis těchto tvorů, již by neměli existovat, je téměř shodný s údajně vyhynulými druhy.
Stejně jako starověcí Řekové bezpečně rozlišovali mezi svým hromovládným Diem a vládcem podsvětí Hádem, nepopletou si domorodci vlastní mytická zvířata. Přesně ví, které z těchto monster je vybaveno krunýřem či rohy, zda je masožravé, nebo mu stačí uhnout z cesty, aby nebyli ušlapáni.
Místní si nevystačí s jedním univerzálním prehistorickým tlustokožcem, ale detailně rozeznávají na 10 druhů dinosaurů, již se prý v jejich okolí vyskytují. Jenže Země by je neměla hostit už déle než 60 milionů let!
„Ale draci přece neexistují,“ říkají jim etnografové, když zaznamenávají další místní legendu. Jenže nikdo z nich se tímto fenoménem nezabývá podrobněji.
Kdo ví, možná, že kdyby jim ukázali encyklopedii dinosaurů, domorodci by v ní svá „legendární“ monstra poznali.