Nejrozsáhlejší tropický deštný prales na světě patří k nejtajemnějším místům naší planety. Na tomto území prý žijí doposud neobjevené indiánské kmeny, v husté vegetaci se skrývají neznámá města s cennými poklady a příroda skýtá netušené bohatství.
Podle domorodců jsou tím nejcennějším účinky zdejších rostlin, které údajně dokážou vyléčit jakoukoliv známou chorobu. Dokonce snad i rakovinu nebo AIDS! Proč lidé této síly přírody ještě nevyužívají?

Amazonský prales má rozlohu 5,5 milionu kilometrů čtverečních, což je třetina plochy celé Jižní Ameriky. Jde o neprobádanou oblast, ve které ještě může být učiněno mnoho převratných objevů. Část tajemství Amazonského pralesa znají pouze místní domorodci, a ti se o ně nehodlají s nikým dělit.
Obávají se zneužití těchto informací, nebo jsou zavázáni chránit tajemství předávané z generace na generaci? Snad největším zdejším pokladem mají být léčebné účinky zdejších rostlin – alespoň podle tvrzení domorodců.
Mnohé z nich věda ještě ani nezná. Může se stát jihoamerický deštný prales nejdokonalejší lékárnou světa?

DOBRO A ZLO
Jednou z mála oblastí Amazonie, kterou již objevili turisté, je okolí města Manaus ležícího na soutoku řek Amazonky a Rio Negra v centrální části Brazílie. Místní lidé ochotně provádějí turisty po okrajových částech pralesa a seznamují je také se schopnostmi některých rostlin.
Říkají, že jich zatím nejvíce využívá kosmetický průmysl. Podle nich je více než polovina kosmetiky založena právě na rostlinách z tohoto deštného pralesa. Zato farmaceutický průmysl objevuje možnosti zdejší přírody jen velmi pomalu.
Místní lidé jsou ale přesvědčeni, že v něm lze nalézt léky úplně na všechno. Připustíme-li, že v přírodě musí existovat rovnováha, pak není možné, že by na některou nemoc neexistoval lék. Jde jen o to ho najít.
A právě Amazonský prales díky svojí neprobádanosti přitahuje snad nejvíce nadějí. Hodně by pomohlo prozkoumání alespoň některých léčebných lektvarů místních indiánů, ale to není tak jednoduché. Zástupci brazilských domorodců sice už zpracovali seznam léčiv získávaných z pralesa, ale nechtějí ho dát z ruky jen tak.
André Fernando, který je v současnosti náčelníkem etnika Baniua a zároveň předsedou jedné indiánské organizace, žádá záruky, že farmaceutická osvědčení budou vystavena ve prospěch amazonských indiánů.
Zatím Fernando pouze prozradil, že v sepsaném seznamu je například houba keeripa. Ta roste podél přítoků řeky Rio Negro a dokáže prý léčit tuberkulózu. Správně připraveným odvarem je údajně možné člověka zcela uzdravit už do jednoho týdne!

NĚCO NA TOM ASI JE
„Máme stovky jiných rostlin, které bělošská medicína nezná, ale naši kouzelníci je používají,“ uvádí zmíněný indiánský náčelník. Tak třeba tajná směs několika místních rostlin je účinná jako protijed při uštknutí hadem křovinářem.
Stačí je prý přiložit v obkladu po dobu 48 hodin na ránu a člověk se uzdraví. Brazilští vědci z univerzity v Rio de Janeiru už například testují účinnost léčivých látek z keře nazývaného abajerú (latinsky Chrysobalanus icaco).
Keř má malé oválné plody a Brazilci je používají k léčbě cukrovky. Tým brazilské doktorky Cerli Rocha Gattass při svých nedávných výzkumech zjišťuje, že látky z této rostliny také úspěšně ničí leukemické buňky, které jsou známé svojí vysokou odolností proti ostatním metodám léčby.
Brazilský keř tak údajně dává naději v léčbě rakoviny prsu, mozku, plic, střev nebo hrtanu. Objevili vědci v pralese lék budoucnosti? Co všechno ještě obsahuje utajovaný seznam indiánů?
Auto článku: Jan Zeman