Skip to content

Armenské Stonehenge jménem Zorats Karer: Vědci si s ním neví rady

Arménie. Hornatá země s bohatou historií a památkami, o kterých se moc často nemluví. A je to škoda, protože některé z nich jsou zajímavé i pro lovce záhad. Třeba tajemné menhiry Zorats Karer. Skutečně jsou starší než Stonehenge?

Ten pohled vyrazí dech. Zvlněná vyprahlá rovina obklopená vysokými horskými oblouky, které jako by podepíraly modrou oblohu. Náhorní planina rozkládající se za městem Sisian uprostřed Arménie je fantastické místo, které navíc ukrývá i jednu z největších archeologických záhad: tajuplný kruh Zorats Karer, který tvoří různě vysoké ostře lomené kameny tmavé barvy pokryté bílými, hnědými a oranžovými skvrnami.

Celé místo svým vzhledem připomíná jednoduchý oltář, na kterém možná dávní obyvatelé tohoto místa obětovali bohům a duchům, jejichž jména už nikdo nezná. A to nemusí být až taková nadsázka. Podle badatelů, kteří na tomto místě prováděli výzkum, jsou zpívající kameny – jak jim místní také přezdívají – staré možná i přes 7,5 tisíc let.

Tedy o 3,5 tisíce let starší než daleko slavnější kruh menhirů Stonehenge. Co dalšího se zatím vědcům podařilo zjistit?

Stáří kamenů není zcela jasné. Foto: medium.com
ASTRONOMICKÁ LABORATOŘ?

Skutečně zvláštní je, že jednotlivé kameny (na místě je jich více než 200) se od menhirů na jiných místech světa liší. Některé z nich totiž mají ve své horní části provrtaný otvor o průměru pět až deset centimetrů.

V Arménii se tomuto otvoru říká antsk – kukátko. Jeho účel je ale neznámý, stejně jako není vůbec jasné, kdo tyto prazvláštní kameny na odlehlém místě vztyčil a s jakým cílem. Názory odborníků se v tomto směru liší.

Mezi ty nejrozšířenější teorie patří tvrzení, že šlo o zvláštní astronomickou observatoř, kde nějaká dávná kultura sledovala pohyb nebeských těles a dost možná mohla i vypočítat třeba zatmění Slunce.

Hypotéza má jeden háček: V současnosti není známo, že by nějaká civilizace před sedmi tisíci lety dokázala něco takového, respektive neexistují o tom žádné archeologické důkazy. Může jít opravdu o nejstarší astronomickou observatoř na světě?

Některé kameny mají v horní části zvláštní otvor. Foto: armenia.travel
NAVIGACE PRO UFO?

Nyní se zdá, že by se konečně mohlo podařit shromáždit dostatek prostředků na rozsáhlejší výzkum lokality. Nedávno totiž oznámily dvě významné arménské instituce, že prozkoumání arménského Stonehenge považují za svou prioritu a budou na něm spolupracovat.

Jedním z cílů bude potvrzení či vyvrácení teorie, že jsou kameny pozemským znázorněním jedné z nejjasnějších hvězd na obloze známé jako Deneb. „Bude to vyžadovat studium na všech úrovních. Časem na místě možná postavíme i muzeum, kde ukážeme všechny materiály nalezené na tomto prastarém místě,“ dodává k plánům vedoucí týmu a arménský archeolog Ashot Piliposyan. Mnozí záhadologové jsou ale ještě optimističtější. Věří, že výzkum může dokázat teorie o mimozemské návštěvě naší planety v dávných časech. Mohlo by se ukázat, že kameny byly jakousi navigační pomůckou pro mimozemské lodě?

Někteří záhadologové dávají kameny do souvislosti s UFO. Foto: www.nibiru2012.it
Foto: phoenixtour.org, www.nibiru2012.it, armenia.travel, medium.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články