30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Zázraky
Příběh muže, který je možná největším šťastlivcem všech dob
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 16.4.2020
6.4tis
Frane Selak vyhrál jmění v loterii. Foto: allthatsinteresting.com
196
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Podivuhodný případ Franea Selaka. Tak by se dal nazvat příběh chorvatského muže, který za svůj život prožije asi tolik, co jiní zvládnou možná v těch nejdivočejších snech. Frane přežije několik smrtelných katastrof a následně vyhraje v loterii přímo pohádkovou sumu! Co stojí za jeho téměř magickými úspěchy a proč sám sebe nazývá smolařem?

Frane Selak vyhrál jmění v loterii. Foto: allthatsinteresting.com Je Frane Selak největším klikařem, nebo smolařem pod sluncem? Foto: look4ward.co.uk Jako zázrakem Selak přežije vypadnutí z letadla. Foto: YouTube Různé dopravní nehody Selaka přímo pronásledují. Foto: nationtrendz.com Selak se za šťastlivce nepovažuje. Foto: alchetron.com
Je Frane Selak největším klikařem, nebo smolařem pod sluncem? Foto: look4ward.co.uk

Titulem „nejšťastnější člověk planety“ se může pyšnit bývalý učitel hudby Frane Selak (*1929). Život tohoto chorvatského důchodce připomíná jízdu na horské dráze. Frane přežil sedm smrtelných havárií, čtyři manželství a v roce 2004 vyhrál v loterii celých 600 000 liber!

(přibližně 18 203 400 Kč). Přestože je jeho okolí přesvědčeno, že je dítě štěstěny, Selak sám se domnívá, že se mu smůla lepí na paty! Co stojí za jeho neuvěřitelným osudem? Je možné, že si štěstěna skutečně vybírá své oblíbence? Anebo je Frane Selak naopak stíhán hroznou kletbou, které stále uniká?

Jako zázrakem Selak přežije vypadnutí z letadla. Foto: YouTube

SMRTELNÉ NEHODY LEVOU ZADNÍ

Píše se rok 1962 a ze Sarajeva (hlavního město Bosny a Hercegoviny) vyjíždí vlak, který míří do chorvatského přístavního města Dubrovnik. Většina pasažérů otupěle sleduje ubíhající krajinu a výjimkou není ani Frane Selak.

Zanedlouho jsou však všichni z příjemné relaxace vytrženi. Vlak se náhle dostává mimo koleje a řítí se přímo do ledové řeky! Nehoda má hrozivé následky. Cestující v temných hlubinách svádí boj o holý život.

Frane plave ke břehu, je podchlazený, v šoku, má zlomenou ruku a všude po těle množství podlitin. Nakonec se však zachrání, narozdíl od 17 nešťastníků, kteří katastrofu nepřežijí. Svůj život však ještě nadobro nevyhrál!

Další pohroma ho stihne o rok později. To se Frane těší na svůj první let letadlem. Netuší však, že bude také jeho posledním. Během cesty se totiž stane neuvěřitelná věc – otevřou se dveře letounu! Pro 19 pasažérů to znamená jasnou smrt, pro Franea však nikoliv.

On totiž spadne do kupy sena! Zasáhla snad opět ona pověstná štěstěna?

Různé dopravní nehody Selaka přímo pronásledují. Foto: nationtrendz.com

PRONÁSLEDOVÁN VOZIDLY

Většina lidí by po Selakových hororových zážitcích již do žádného dopravního prostředku nevlezla, Frane je však zřejmě jiné nátury. V roce 1966 sedí v autobuse, který dostane smyk a zřítí se do řeky. Umírají čtyři lidé, on vyvázne pouze s pohmožděninami.

O čtyři roky později se odehraje scéna jako z akčního filmu. Selakovi se vznítí vozidlo. On z něj bleskurychle prchá jen několik vteřin předtím, než exploduje nádrž. Podobná příhoda ho stihne také o tři roky později – kvůli vadnému palivovému čerpadlu vzplane jeho auto znovu.

Selak tehdy přichází o většinu svých vlasů, nicméně smrt se mu opět vyhne. Dopravní prostředky mu však nedopřejí klid ani v budoucnu. V roce 1995 ho srazí autobus v chorvatském městě Záhřeb, z čehož si odnáší jen lehká zranění.

O rok později vyskočí z vozidla, které se zřítí ze srázu a exploduje. Pronásleduje Selaka štěstí, nebo smůla?

Selak se za šťastlivce nepovažuje. Foto: alchetron.com

CO HO OVLÁDÁ

„Nikdy jsem si nemyslel, že jsem šťastný, že jsem přežil všechny moje srážky se smrtí. Domníval jsem se, že jsem smolař, protože jsem se do nich vůbec dostal,“ říká Selak pro britský deník Daily Telegraph.

Je tedy tento muž spíše prokletý, protože ho stále provázejí nějaké katastrofy? Jenomže jak by do této teorie zapadala jeho pohádková výhra 600 000 liber, kterou získává před pěti lety v chorvatské loterii?

Ať už budeme hovořit o smůle či o štěstěně, Selakův život bude stále zarážející. V době, kdy se médii šíří zpráva o jeho podivuhodném osudu, on proklamuje jedinou věc: Za peníze si štěstí nekoupíš! Své bohatství rozdává rodině a přátelům a sám se stěhuje do domku na jih od Záhřebu. Má v jeho počínání prsty nějaká neznámá síla, která ho provází celým životem?

Michaela Vondrušková

Foto: allthatsinteresting.com, YouTube, alchetron.com, nationtrendz.com, look4ward.co.uk
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 2.8tis
Někteří lidé věří, že jim stačí najíst se jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jiní pro změnu tvrdí, že nepotřebují jíst vůbec a že to dokážou díky Bohu. Skutečně to někteří katoličtí mystici dokázali? V polovině 19. století se Francie, podobně jako většina jiných evropských zemí, rychle rozvíjí. Víra však stále zůstává klíčovou součástí života drtivé […]
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 833
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]