reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Asasíni: Záhadní všehoschopní desperáti
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 14.3.2021
6.4tis
Podobizna Hasana-ibn-Sabbáha, zakladatele sekty, má asi do skutečnosti daleko, ale co na tom dnes záleží… FOTO: wikimedia commons – volné dílo
612
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Údajně první teroristé, kteří rozsévají strach a na počkání hrozí smrtí všem bez rozdílu postavení. Jsou prý ale také obratnými politickými bojovníky a sečtělými intelektuály. Asasínů nebylo mnoho, ale ve středověku měli značný vliv a získali pohádkové jmění.

Podobizna Hasana-ibn-Sabbáha, zakladatele sekty, má asi do skutečnosti daleko, ale co na tom dnes záleží... FOTO: wikimedia commons - volné dílo Alamút obléhán Mongoly. Kdo bude mít navrch? FOTO: wikimedia commons - volné dílo A takto vypadá legendární pevnost dnes.  FOTO: Alireza Javaheri / wikimedia commons - CC BY-SA 3.0

Přátelskou rozmluvu střídá opatrný, přesto zásadní spor. Dochází k němu během přijetí francouzského hraběte Jindřicha II. ze Champagne (1166–1197), titulárního krále jeruzalémského, u nejvyššího vůdce Muhammada II. (1166–1210) v legendární asasínské pevnosti Alamút na severozápadě Íránu.

Zdvořilostní návštěva se vyhrotí ve chvíli, kdy francouzský feudál ve snaze očistit jméno křesťanství vyzdvihne oddanost a bohabojnost vyznavačů tohoto náboženství. To ale rozruší vůdce arabské sekty, který křičí:

„Nikdo, a věř mi, že vím, co říkám, není oddanější než mí muži. To je síla Asasínů. Nevěříš-li pohleď a kaj se!“ Potom již klidným pohybem ruky pokyne dvěma mladíkům, kteří stojí jako stráž na věžích. Ti bez rozmýšlení skočí střemhlav z obrovské výšky, a jejich těla se rozdrtí o tvrdou skálu pod nimi.

Šokovaný Jindřich ze Champagne jen na sucho polkne a pohlédne do usmívající se tváře hašašínského vůdce. Nesmrtelná legenda údajně věrně popisuje šílenství a zarputilost poblázněných sektářů.

Alamút obléhán Mongoly. Kdo bude mít navrch? FOTO: wikimedia commons – volné dílo

ÚSTUPKY BLIŽŠÍ NEŽ SMRT

Asasíni (někdy také Hašašíni) jsou členové radikální islámské sekty (ismáilitů), která vznikla na území dnešního Íránu v roce 1090. Přezdívka náboženských fanatiků žije dodnes jako ustálený mezinárodní pojem „assassin“ – „úkladný vrah“.

Jejich první vůdce, někdejší perský misionář Hassan-i Sabbāh (asi 1056–1124), zakládá na konci 11. století bojůvku, která předtím ani potom nemá ve světě obdoby. Asasíni prý dokážou kontrolovat politickou situaci na různých místech arabského světa i bez stálé armády jen za pomoci strachu.

Svým protivníkům vyhrožují vraždami, které jsou odhodlaní fanatici také schopni beze zbytku realizovat. A světe div se, tento nátlakový prostředek funguje i proti o poznání silnějším oponentům. Všichni tak raději ustoupí asasínům z cesty.

Děje se tak proto, že své rejdy absolvují pod vlivem omamných látek, především zrádného hašiše?

Slavná Asasínská pevnost Alamút FOTO: wikimedia commons – volné dílo

KAM AŽ SAHÁ HAŠIŠOVÝ OPAR?

Pevnost Alamút ležící v provincii Qazvin asi 100 kilometrů od íránského hlavního města Teheránu se prý po vítězných bitvách stává jedním velkým hašišovým doupětem. Tato látka, která je ve skutečnosti pryskyřicí z konopí, prý dělá z Hassanových mužů snadno ovladatelné loutky také před brutálními výpady do okolí.

O asasínech se přitom traduje, že se rekrutují z řad inteligentních lidí. Čím to, že se nechávají získat ke konzumaci nevyzpytatelných omamných látek? Podle dobových materiálů jsou totiž svými vůdci přesvědčováni, že halucinace, které hašiš způsobuje, jsou obrazem krásného posmrtného života.

Skutečně pomáhala tato droga zběsilým válečníkům k odhodlání a úspěchu? Nebo to bylo ještě něco jiného?

A takto vypadá legendární pevnost dnes. FOTO: Alireza Javaheri / wikimedia commons – CC BY-SA 3.0

PRO PODPORU KE SVÝM KATŮM

Asasíni brázdí asijské země po více než dvě staletí. Jejich bojovné a mocenské choutky však časem začínají přerůstat přes hlavu i sektářským vůdcům. A když v roce 1238 míří asasínští vyslanci do Francie a Anglie, aby získali tyto velmocí pro válku s Mongolskou říší, je jejich osud prakticky zpečetěn.

Evropané totiž plánuji s Mongoly přesný opak, tedy napadení muslimů. Z následných ran se asasíni nevzpamatují a jejich kdysi obávaná moc je definitivně ochromena. Nájezdníci později dobývají a vypalují všechna sektářská sídla včetně centrální pevnosti Alamút.

Její pád v roce 1256 znamená také tečku za podivuhodnou historií zběsilých asasínů a jejich zakrvácených šavlí. Byli jen vypočítavými šílenci pod vlivem drog, nebo jim šlo ve skutečnosti o vyšší cíle, které však byly lemovány strachem a lidskými oběťmi?

Autor: Zdeněk Pospíšil

Foto: wikimedia commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.6tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.0tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.0tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]