Skip to content

Šílený baron Ungern-Sternberg: Nepřátele prý upaluje v kotli lokomotiv!

Před sovětským tribunálem stojí vysoký muž v ošoupaném vojenském plášti. Panovačně přehlíží své soudce, jako by ani neposlouchal obvinění z těch nejstrašnějších zločinů. Vždyť on je přece Roman von Ungern-Sternberg – šlechtic, bývalý carský důstojník a mongolský chán.

Přesto však rozsudek nakonec padne. Smrt! Byl však tento rozsudek spravedlivý? Nebo se jednalo jen o výsledek bolševické nenávisti? Už rodinná historie jako by určovala životní cestu barona Romana von Ungern-Sternberga (1886–1921). Mezi jeho předky – německými barony po dlouhá staletí sídlícími v Estonsku – se údajně dali nalézt křižáci, lupiči, piráti i uctívači satana. Není se tedy co divit, že Ungern sám nastoupí vojenskou kariéru a následně je přidělen coby důstojník k pluku zabajkalských kozáků.

V jejich řadách pak působí jakožto člen ochranky na ruském konzulátu v Mongolsku, kde nejenže získá doživotní náklonnost k buddhistickému učení, ale také díky své vznětlivé povaze málem vyprovokuje konflikt mezi carským Ruskem a čínskými vojsky, které tehdy Mongolsko okupují.

Semjonov a Šílený baron si padnou do noty. FOTO: wikimedia commons – volné dílo
PŘÍLIŠ DIVOKÝ BUDDHISTA

Už před 1. světovou válkou má mezi důstojníky pověst nebezpečného rváče, jenž při jakékoliv sebemenší rozmíšce sahá po šavli a bezhlavě se vrhá do soubojů, které pak pravidelně končí jeho vítězstvím. A nejinak si vede i na frontě, kde získává jedno vyznamenání za druhým.

Přesto ho však jeho nadřízení pro jeho nedisciplinovanost a svárlivou povahu povyšují jen neochotně. Ale to už je za dveřmi bolševická revoluce a bytostný reakcionář Ungern opouští frontu a odchází na Sibiř, kde hodlá všemi prostředky zabránit šíření komunismu, ve kterém vidí smrtelné nebezpečí pro celý svět.

V Zabajkalí pak ve spolupráci s podobně smýšlejícím Grigorijem M. Semjonovem (1890–1946) vytvoří z jim oddaných zástupců východosibiřských národů takzvanou Divokou divizi, s níž vzápětí začnou terorizovat oblast mezi Bajkalem a Tichým oceánem.

Místní obyvatelé jsou zděšeni. Během občanské války si již zvykli na násilnosti bolševiků i jejich protivníků, ale brutalita Ungernových vojáků přesahuje všechny meze. „Šílený baron,“ jak se začíná Ungernovi přezdívat, prý dokonce neváhá své protivníky zaživa upalovat v rozžhavených kotlích parních lokomotiv.

Bogdgegén je považován za živého buddhu. FOTO: Marzan Šarav / wikimedia commons – volné dílo
BŮH VÁLKY

Ovšem s tím, jak Rudá armáda proniká stále více na východ, stává se postavení velitelů Divoké divize neudržitelné. A tak zatímco Semjonov ustupuje pod ochranu Japonců do Mandžuska, pokusí se Ungern o nový husarský kousek a vtrhne do Mongolska.

A má úspěch – nejenže ve spojení s místními knížaty a lámy (buddhističtí duchovní – pozn. red.) porazí mnohem větší čínskou armádu, ale zároveň osvobodí z domácího vězení světského a duchovního vůdce Mongolů Bogdgegéna (1870–1924). Tento třetí nejvyšší hodnostář lamaistického buddhismu se baronovi neopomene odměnit. Nejenže mu předá faktickou moc v zemi, ale zároveň mu udělí titul chána. Ungernovi samotnému to však podle některých svědectví nestačí a nechává se od části Mongolů oslavovat jako bůh války.

Chystá totiž nové výboje – tentokrát hodlá vtrhnout zpátky na Sibiř a v čele mongolské armády pochodovat do nitra Ruska. A jeho cíl? Nic menšího než úplná obnova carského Ruska.

Vrhá se do soubojů a nepřátele likviduje bizarními způsoby. Šílený baron se mu říká oprávněně. FOTO: Normanfromthesea / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0
KONEC ŠÍLENÉHO BARONA

Tentokrát ale Ungerna jeho štěstí opouští. Je dvakrát poražen a nakonec jej jeho Mongolové sami vydají bolševikům. Baron je pak postaven před sovětský soud a 17. září 1921 popraven. K tíži mu je přičtena i skutečnost, že jen během prvních několika málo dní jeho mongolského panování bylo jen v samotné Urze (dnešní Ulanbátar) na jeho rozkaz nejsurovějším způsobem povražděno přes 120 židů a komunistů.

V Mongolsku samotném pak po něm přežívá legenda, podle níž krátce před svým dopadením nechal pečlivě ukrýt všechny poklady, které během svého života nashromáždil. O síle Ungernovy osobnosti tak může svědčit i to, že ještě o celá desetiletí později se najde dost těch, kteří se snaží poklad zakopaný kdesi v mongolských stepích objevit.

Autor: Tomáš Bandžuch

Foto: wikimedia commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
epochaplus.cz

Lincoln a telegraf: Společně...

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Mistři skrývání: Zvířata, která sotva uvidíte
epochaplus.cz

Mistři skrývání: Zvířata,...

Některá zvířata se umí...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...