reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Reportáže
Šílený baron Ungern-Sternberg: Nepřátele prý upaluje v kotli lokomotiv!
Michaela Holubová
od Michaela Holubová 14.3.2021
6.5tis
Šílený baron slaví zpočátku úspěchy. FOTO: wikimedia commons – volné dílo
507
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Před sovětským tribunálem stojí vysoký muž v ošoupaném vojenském plášti. Panovačně přehlíží své soudce, jako by ani neposlouchal obvinění z těch nejstrašnějších zločinů. Vždyť on je přece Roman von Ungern-Sternberg – šlechtic, bývalý carský důstojník a mongolský chán.

Šílený baron slaví zpočátku úspěchy. FOTO: wikimedia commons - volné dílo Vrhá se do soubojů a nepřátele likviduje bizarními způsoby. Šílený baron se mu říká oprávněně. FOTO:  Normanfromthesea   / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0
Semjonov a Šílený baron si padnou do noty. FOTO: wikimedia commons - volné dílo Bogdgegén je považován za živého buddhu. FOTO: Marzan Šarav / wikimedia commons - volné dílo

Přesto však rozsudek nakonec padne. Smrt! Byl však tento rozsudek spravedlivý? Nebo se jednalo jen o výsledek bolševické nenávisti? Už rodinná historie jako by určovala životní cestu barona Romana von Ungern-Sternberga (1886–1921).

Mezi jeho předky – německými barony po dlouhá staletí sídlícími v Estonsku – se údajně dali nalézt křižáci, lupiči, piráti i uctívači satana. Není se tedy co divit, že Ungern sám nastoupí vojenskou kariéru a následně je přidělen coby důstojník k pluku zabajkalských kozáků.

V jejich řadách pak působí jakožto člen ochranky na ruském konzulátu v Mongolsku, kde nejenže získá doživotní náklonnost k buddhistickému učení, ale také díky své vznětlivé povaze málem vyprovokuje konflikt mezi carským Ruskem a čínskými vojsky, které tehdy Mongolsko okupují.

Semjonov a Šílený baron si padnou do noty. FOTO: wikimedia commons – volné dílo

PŘÍLIŠ DIVOKÝ BUDDHISTA

Už před 1. světovou válkou má mezi důstojníky pověst nebezpečného rváče, jenž při jakékoliv sebemenší rozmíšce sahá po šavli a bezhlavě se vrhá do soubojů, které pak pravidelně končí jeho vítězstvím. A nejinak si vede i na frontě, kde získává jedno vyznamenání za druhým.

Přesto ho však jeho nadřízení pro jeho nedisciplinovanost a svárlivou povahu povyšují jen neochotně. Ale to už je za dveřmi bolševická revoluce a bytostný reakcionář Ungern opouští frontu a odchází na Sibiř, kde hodlá všemi prostředky zabránit šíření komunismu, ve kterém vidí smrtelné nebezpečí pro celý svět.

V Zabajkalí pak ve spolupráci s podobně smýšlejícím Grigorijem M. Semjonovem (1890–1946) vytvoří z jim oddaných zástupců východosibiřských národů takzvanou Divokou divizi, s níž vzápětí začnou terorizovat oblast mezi Bajkalem a Tichým oceánem.

Místní obyvatelé jsou zděšeni. Během občanské války si již zvykli na násilnosti bolševiků i jejich protivníků, ale brutalita Ungernových vojáků přesahuje všechny meze. „Šílený baron,“ jak se začíná Ungernovi přezdívat, prý dokonce neváhá své protivníky zaživa upalovat v rozžhavených kotlích parních lokomotiv.

Bogdgegén je považován za živého buddhu. FOTO: Marzan Šarav / wikimedia commons – volné dílo

BŮH VÁLKY

Ovšem s tím, jak Rudá armáda proniká stále více na východ, stává se postavení velitelů Divoké divize neudržitelné. A tak zatímco Semjonov ustupuje pod ochranu Japonců do Mandžuska, pokusí se Ungern o nový husarský kousek a vtrhne do Mongolska.

A má úspěch – nejenže ve spojení s místními knížaty a lámy (buddhističtí duchovní – pozn. red.) porazí mnohem větší čínskou armádu, ale zároveň osvobodí z domácího vězení světského a duchovního vůdce Mongolů Bogdgegéna (1870–1924).

Tento třetí nejvyšší hodnostář lamaistického buddhismu se baronovi neopomene odměnit. Nejenže mu předá faktickou moc v zemi, ale zároveň mu udělí titul chána. Ungernovi samotnému to však podle některých svědectví nestačí a nechává se od části Mongolů oslavovat jako bůh války.

Chystá totiž nové výboje – tentokrát hodlá vtrhnout zpátky na Sibiř a v čele mongolské armády pochodovat do nitra Ruska. A jeho cíl? Nic menšího než úplná obnova carského Ruska.

Vrhá se do soubojů a nepřátele likviduje bizarními způsoby. Šílený baron se mu říká oprávněně. FOTO: Normanfromthesea / wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

KONEC ŠÍLENÉHO BARONA

Tentokrát ale Ungerna jeho štěstí opouští. Je dvakrát poražen a nakonec jej jeho Mongolové sami vydají bolševikům. Baron je pak postaven před sovětský soud a 17. září 1921 popraven. K tíži mu je přičtena i skutečnost, že jen během prvních několika málo dní jeho mongolského panování bylo jen v samotné Urze (dnešní Ulanbátar) na jeho rozkaz nejsurovějším způsobem povražděno přes 120 židů a komunistů.

V Mongolsku samotném pak po něm přežívá legenda, podle níž krátce před svým dopadením nechal pečlivě ukrýt všechny poklady, které během svého života nashromáždil. O síle Ungernovy osobnosti tak může svědčit i to, že ještě o celá desetiletí později se najde dost těch, kteří se snaží poklad zakopaný kdesi v mongolských stepích objevit.

Autor: Tomáš Bandžuch

Foto: wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]