Za všechno může řecký filozof Platón, v jehož spisech se objevil detailní popis vysoce vyspělé atlantské společnosti, kterou zničila přírodní katastrofa během jednoho strašlivého dne a noci. Týmy hledačů zatím odcházejí se svěšenými hlavami a prázdnýma rukama.
To nám však nebrání, abychom bájnou Atlantidu nehledali s nadšením například o dovolené či prázdninách.
Pobřeží Chorvatska je Čechy stále oblíbeno a vyhledáváno. Zdejší čisté moře a bohatá historie regionu si přímo říkají o to, abychom zde zkusili najít svoji osobní Atlantidu. Není to fikce!
V průběhu věků se na dno Jaderského moře dostala spousta staveb z období antiky.
Příkladem je například známý Epidauros Ilyrský nedaleko jihochorvatského letoviska Cavtatu. Antické ruiny zde poslalo k mořskému dnu ničivé zemětřesení. Takových míst je však v Chorvatsku mnohem, mnohem více!
Atlantida v Čaklje?
Chystáte se letos na Makarskou riviéru? Rádi nelenošíte pouze na pláži, ale věnujete se s oblibou například šnorchlování? Potom zpozorněte, neboť by se v zorném poli vašich potápěčských brýlí mohla objevit jedna zapomenutá Atlantida.
Místem její možné existence je pobřeží u osady Čaklje v sousedství vyhledávaného letoviska Podgora.
Právě zde se pod vodou nalézají záhadné pravidelné vápencové útvary bezpochyby kdysi opracované zručnou lidskou rukou.
Nemusíte mít příliš fantazie, abyste přitakali, že v zátoce u Čaklje by byl v antických, chcete – li platónských časech, ideální a dobře chráněný přístav.
Přítomnosti možných starověkých artefaktů na zdejším mořském dně nahrávají i ojedinělé archeologické nálezy, které zde byly vyzdviženy z moře: Od amfor až k prastaré antické kotvě, která je nyní umístěna v depozitáři Městského muzea v Makarské.
Vyřešení záhady starověké minulosti osady Čaklje a jejího přístavu zatím brání nedostatek finančních prostředků na profesionální průzkum mořského dna. Ale copak byl takový objevitel Tróje – Herr Heinrich Schliemann – profesionální archeolog?!