Xipe Totec je pro kulturu Aztéků důležitým a poměrně univerzálním bohem. Jeho symbolem je kukuřičné semínko, které shazuje svou vnější vrstvu a začíná klíčit, a také had svlékající se z kůže.
Je symbol obnovy života u Xipe Toteka tak výrazný, že podle něj Aztékové zařídí i své rituály?
Uznáván je jako bůh zemědělství, vegetace, východu, obnovy, jara, zlatníků a stříbrníků, osvobození či ročních období. Je také bohem chorob, silný vztah má například k nemocem jako jsou neštovice, puchýře a oční nemoci.
Pokud někdo těmito chorobami onemocněl, mělo se za to, že za tím stojí Xipe Totec, kterému byly následně nabízeny oběti. Šlo přitom o rituál nezvykle brutální. V chrámu jemu zasvěceném se prý lidské oběti stahovaly z kůže! Však i jeho jméno v řeči Aztéků znamená „Nově oděný“!
KRVAVÉ JARNÍ SLAVNOSTI
Pozůstatky chrámu zasvěceného Xipe Totekovi byly odkryty na archeologickém nalezišti Ndachjian v mexickém státě Pueblo, který býval centrem kultu tohoto boha.
Aztékové, jejichž působení spadá do období od 14. do 16. století, tu na jaře konali festival jemu určený.
Každoroční svátek Xipe Toteka byl slaven v den jarní rovnodennosti před nástupem období dešťů a byl znám jako Tlacaxipehualiztli, což v překladu znamená „svlékání mužů z kůže“.
Během slavností byla kůže obětí potřena žlutým pigmentem, neboť žlutá je i barvou onoho boha. Muži se pak spolu utkali zápasech nebo byli zastřeleni šípy a následně staženi z kůže. Do té se pak na 21 následujících dnů oblékali kněží sloužící Xipe Totekovi.
Proč? Měla se tímto zajistit jeho přízeň s ní dobrá úroda a plodnost. O tom, jaké drastické rituály se v chrámu odehrávaly, svědčí i archeologické nálezy z místa.
Objeveno bylo například několik speciálních otvorů, které sloužily k natažení kůže mrtvých nebo tři sošky Xipe Toteka. Ta největší z nich je asi 80 centimetrů vysoká a přes rameno má přehozenou staženou kůži.