18. července 1552: Narodil se císař Rudolf II., velký znalec i podporovatel světa záhad, okultismu a alchymie.
Domů     Bafomet: Znázorňuje rohatý kozel tvář ďábla?
Bafomet: Znázorňuje rohatý kozel tvář ďábla?
od 15.11.2022
2.7tis
premium
Socha Bafometa v satanistickém chrámu. Kde se ale Bafomet vzal? A kým vlastně je? Foto: Marc Nozell / CC BY 2.0

Ohavná kozlí hlava na lidském těle vytváří podobu děsivé zrůdy. Zlověstný tvor je znám coby bafomet. Za obrazem se má schovávat snad samotný ďábel, ale také modla templářů nebo prorok Muhammad. Jaký je skutečný význam tajemné podobizny?

Socha Bafometa v satanistickém chrámu. Kde se ale Bafomet vzal? A kým vlastně je? Foto: Marc Nozell / CC BY 2.0 Jaká je pravda o Templářích a uctívání Bafometa? Foto: Pixabay Okultista Eliphas Lévi Foto: Creative commons - volné dílo Bafomet. Protizednářsky laděný obal knihy, Léo Taxil, 19. století Foto: Creative commons - volné dílo

Jednou ze záhad okolo bafometa je už jeho samotný název. Jeho původ není plně znám. Prvně se objevuje ve spojení s křížovými výpravami. Bojovník Anselm z Ribemontu v dopise z roku 1098 píše o útoku na muslimy:

„Jak se druhého dne rozbřesklo, začali nahlas vzývat Baphometha, zatímco my jsme se tiše modlili v našich srdcích k Bohu; poté jsme zaútočili a vytlačili všechny z nich mimo městské hradby.“

S pojmem je možné se setkat také u kněze a kronikáře první křížové výpravy Raimunduse de Aguilerse, který jej používá ve chvíli, kdy mluví o mešitách.

Podle popisu se zdá, že termín odkazuje k muslimům a jejich úctě k proroku Muhammadovi (570–632), zakladateli islámu. Máme tedy hledat původ bafometa u muslimů? Proč ho ale potom uctívali i templáři, kteří byli křesťané?

Jen zkomolené jméno?

Názor, že by výraz bafomet mohl sloužit k označení islámského proroka Muhammada, zastávají současní přední britští odborníci jako spisovatel Peter Partner nebo historik Malcolm Barber (*1943).

Podle jejich názoru by pojem bafomet mohl být starší francouzskou verzí jména Mahomet, respektive Muhammad. A nebylo by se čemu divit.

Jak píše americká historička Sharan Newman: „Ve středověku věděla většina Evropanů o náboženských krédech islámu velmi málo. Korán byl přeložen do latiny ve 40. letech 12. století na žádost Petra Ctihodného (1094–1156), opata Clunyského kláštera. Ale i tak získávala většina lidí poznatky prostřednictvím výmyslů.“

Na nějaké závěry je ale ještě příliš brzy. Případ je totiž složitější, než se na první pohled zdá.

Jaká je pravda o Templářích a uctívání Bafometa? Foto: Pixabay
Jaká je pravda o Templářích a uctívání Bafometa? Foto: Pixabay

Pohanská modla?

Výše uvedená představa o možném vzniku slova bafomet však neříká nic o tom, kde se vlastně vzala podobizna děsivého a hanebného tvora s kozlí hlavou.

Termín bafomet se totiž zkraje 14. století objevuje i ve spisech inkvizitorů, kteří vyšetřují prohřešky členů templářského řádu proti katolické církvi. Rytíři Templu přitom popisují bafometa jako vousatou hlavu. Raynier de Larchant z řádu templářů například říká:

„Viděl jsem tuto hlavu dvanáctkrát, během zasedání kapituly, zvláště v Paříži. Je to hlava s vousem. Uctívají ji, líbají a nazývají ji svým Spasitelem.“

Ve zprávách templářů má bafomet podobu nejen vousaté hlavy, ale také kočky nebo kozy. V oficiálních spisech a pravidlech řádu se ale neobjevuje.

Potvrzuje to britská specialistka na náboženství a spiritualismus Karen Ralls:

„Neexistuje žádná zmínka o bafometu z templářských pravidel nebo dokumentů z jejich období.“ Vypadá to tedy, jako by uváděná podoba bafometu byla výsledkem doznání vynuceného prostřednictvím mučidel.

Okultista Eliphas Lévi Foto: Creative commons - volné dílo
Okultista Eliphas Lévi Foto: Creative commons – volné dílo

Nic víc než podvrh!

V dějinách středověku a novověku je možné nalézt řadu obrázků, na kterých je možné rozpoznat rysy a vlastnosti bafometu. Jejich rozbor a popis se objevuje na počátku 19. století v eseji vídeňského orientalisty Josepha von Hammer-Purgstalla (1774–1856).

Později se však ukáže, že jeho dílo může být založeno na výzkumu falešných podobizen a předmětů. Upozorní na to britský spisovatel a sběratel vzácných kamenů Charles William King (1818–1888).

Záhada existence tajuplného znaku se tak ještě více zamotává.  Nezpochybnitelný je pouze jeden fakt – bafomet se objevuje roku 1853 v díle francouzského okultisty Eliphase Léviho (1810–1875) s názvem Dogme et Rituel de la Haute Magie (Dogmata a rituály vysoké magie). Na stránkách knihy je ho přitom možné nalézt se zcela novou podobou a významem!

Léviho bafomet vypadá jako hrůzostrašný tvor s lidským tělem a kozlí hlavou. Podobizna se stane natolik světoznámou, že od té chvíle už nebude užíván pro bafometa jiný obraz. S významem to však bude složitější.

Jeho charakter je založen na rysech starodávných pohanských božstev. Podobnosti je možné nalézt u keltského boha života a smrti Cernunnose nebo indického pána tvorstva Pašupatiho.

Vypadá to ale, jako kdyby měl Léviho bafomet z oka vypadnout především staroegyptskému Banebdžetovi. Tento bůh plodnosti a pán zvířat pocházející z oblasti, kterou protéká Nil, je totiž znázorňován jako beran či kozel.

A protože má Banebdžet kultovní centrum v Médu, vyslouží si přezdívku Médský kozel.

Bafomet. Protizednářsky laděný obal knihy, Léo Taxil, 19. století Foto: Creative commons - volné dílo
Bafomet. Protizednářsky laděný obal knihy, Léo Taxil, 19. století Foto: Creative commons – volné dílo

Dítě magického sexu

Léviho bafomet se stane důležitým prvkem učení, které založí britský okultista Aleister Crowley (1875–1947). Myslitel – označovaný za nejprohnanějšího muže, který kdy žil – popisuje bafomet jako duchovní rovinu spermatu. A říká, že jde o „dítě magického sexu“.

Zabuduje ho proto i do základního kréda nauky:

„A věřím v Hada a Lva, mystérium mystérií, v jeho jméně bafomet!“ Význam tajemného symbolu se dále rozvine roku 1966. Dojde totiž k tomu, že jej americký myslitel a zakladatel Satanovy církve Anton Szandor LaVey (1930–1997) zabuduje do svých prací.

Od té chvíle začne být vyobrazení rohaté bytosti stále častěji spojováno se satanskou církví a pentagramem (pěticípou hvězdou). Jak je ale možné, že se význam jednoho pojmu tolik proměňuje? Jedná se jen o odlišnosti způsobené historií, nebo za tím stojí i něco jiného?

Foto: Pixabay, Creative commons
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 18.7.2025 533
Běžně se na náhrobcích objevují nápisy vyjadřující lítost či snahu o smíření se smrtí. Hrob Lilly Gray je ale jiný. Děsivý epitaf nese číslici odkazující k samotnému satanovi. Čím si jej žena zasloužila? Padla za oběť temným silám či černé magii? Na hřbitově v americkém městě Salt Lake City ve státě Utah je po mnoho let centrem pozornosti skromný a nenápa
od 18.7.2025 1.2tis
Na bohatě zdobenou hinduistickou svatyni nedaleko jihoindického města Pondicherry se snáší tma. Krátce po půlnoci se do ní podle legendy na počátku 19. století vkrade jeden z potulných mnichů... Přistoupí k soše boha Bráhmy a vyloupne jí z oka velký temně černý diamant, který později dostane jméno Černý Orlov. Jen co mnich opustí svatyni, ozve se hlasité
od 17.7.2025 2.1tis
Řecký hrdina Achilles zuří. „Jak si to mohl dovolit!“ vykřikuje, když se dozví, že mu král Agamemnón, na jehož straně v trojské válce bojuje, odňal jeho kořist – krásnou otrokyni Bríseovnu. „Odmítám dále bojovat, dokud mě Agamemnón neodprosí a dívku mi nevrátí,“ rozhodne se nakonec.  To však ještě netuší, co se záhy stane. V jedné z dalších bitev totiž ze
od 16.7.2025 3.1tis
V hlubinách východních filozofií se skrývá moudrost, která přesahuje naše každodenní chápání. Jedním z nejznámějších konceptů je karma, princip akce a reakce, který ovlivňuje náš osud. Ale kromě karmy nabízí buddhismus i praktické cesty ke spáse a vnitřní síle, které proměnily životy mnoha lidí, včetně známých osobností. Jak tyto starověké nauky souvisí s naším moderním životem a jak mohou inspiro
od 14.7.2025 2.7tis
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s negativními událostmi, ale ve skutečnosti může být jak špatná, tak dobrá. Pojďme se s námi podívat na to, jak karma funguje, jak ovlivňuje naši budoucnost a zda ji můžeme využít ve vlastní prospěch k
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz