Pro rozvoj starověkých civilizací měl velký význam cín. Vždyť slitina mědi a cínu dala název celé jedné epoše – době bronzové! Ložiska cínu byla však v Evropě soustředěna do několika od sebe značně vzdálených oblastí.
Bohatá ložiska prý byla na Kasiteridách – Cínových ostrovech. Kde je však najdeme?
Cínové ostrovy jsou opravdovou legendou starověku. Už autority antiky si lámaly hlavy s tím, kde se vlastně nacházejí. Nešlo jejich umístění odbýt jen mávnutím ruky, že se jedná o nějakou pohádku, protože zde byl jasný důkaz – cín.
Prstem po starověké mapě
Nejčastěji se zvažovalo umístění Kasiterid kdesi u pobřeží západní Evropy. Pozornost starověkých záhadologů se přitom upírala na izolované skupiny malých ostrovů až po Britské ostrovy. V podezření byla i oceánská pobřeží současné Francie a Španělska. Občas se však bájné Cínové ostrovy vrátily i do Středomoří.
Římské zdroje například v této souvislosti zmiňují současný chorvatský ostrov Cres v Jaderském moři, konkrétně pak místní osadu Osor. Starověk se nedokázal na umístění Cínových ostrovů shodnout. Jak jsme na tom dnes?
Výzva pro moderní geografii
Mnozí vkládali naděje do ostrovů Scilly, které jsou nejjižnější částí Britských ostrovů. Ukázalo se však, že ložiska cínu zde byla velmi omezená již v minulosti. Aspirace ostrovů Scilly na ztotožnění s Cínovými ostrovy se jeví jako poněkud bláhová.
Poměrně nadějnějším se ukázal výzkum v jedné lokalitě Biskajského zálivu. Zde archeologové prokázali velké množství primitivních sléváren z doby bronzové.
Potíž je ovšem v tom, že v současnosti se jedná o jiné pobřeží, než jaké znali lidé ve starověku. Změna pobřežní linie a nánosy bahna zapříčinily zánik těchto dávných ostrovů. Zdá se, že nejsme o moc chytřejší, než byli lidé v antice, co říkáte?!