Pracovníci národního ústavu pro mořské savce v americkém San Diegu v roce 1984, poslouchají mumlání vycházející z nádrže velryb a delfínů, které zní jako rozhovor dvou lidí někde hodně daleko.
Jednoho dne se z nádrže vynoří zmatený potápěč. „Kdo mi řekl, abych vylezl ven?“ Nikdo takový pokyn nevydal. Pak si muž uvědomí, že hluboký hlas, který několikrát zopakoval slovo „ven“, zřejmě patří samci běluhy severní jménem Noc (asi 1976–2007).

Velryby mu nerozumí
Noc je odchycen jako asi roční mládě v roce 1977 a od té doby žije v zajetí. Kytovci jsou považovaní za inteligentní stvoření, ale žádný z nich ještě nezačal vydávat zvuky připomínající lidskou řeč. Hlas běluhy je zaznamenáván po několik let.
Akustická analýza odhalila, že jsou o několik oktáv nižší než běžné volání velryb. Ostatní kytovci na jeho mumlání v nádrži ani nereagují. Vědci se jednoznačně shodují, že jde o pokus o lidskou řeč.

Řeč se naučil od potápěčů
Noc se prý naučil mluvit na povel a je schopen dále trénovat. Dokáže prý upravit tlak v nosních dutinách, aby jeho hlas zněl hlouběji. Autoři odborné zprávy, která vychází z analýz několika nahrávek, tvrdí, že se Noc naučil řeč od pracovníků ústavu.
„Velryba byla vystavena nejen řeči lidí na povrchu, ale byla přítomná v době, kdy se používalo zařízení pro komunikaci mezi potápěči a lidmi na souši.” Noc se rozhodl je reprodukovat sám od sebe. V dospělosti ale tuto schopnost ztrácí. Z jakého důvodu?