17. května 1926: Narozen významný český záhadolog Ludvík Souček (1926–1978).
Domů     Bermudský trojúhelník se připomíná. Na jeho dně byly objeveny trosky raketoplánu Challenger
Bermudský trojúhelník se připomíná. Na jeho dně byly objeveny trosky raketoplánu Challenger
od 14.4.2023
3.2tis
336
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Od tragické havárie Challengeru uplynulo již 37 let. Až nyní se ale podařilo čirou náhodou vypátrat jeho trosky.

Leží na dně bermudského trojúhelníku, což pochopitelně dráždí představivost nejednoho milovníka záhad. Mohou mít nadpřirozené síly nechvalně známého trojúhelníku s havárií něco společného?

Po explozi se trosky Challengeru zřítily do moře. Velkou část se ještě nepodařilo najít. Filmaři pátrající po zmizelém letadle našli jeden z největších kusů trosek raketoplánu. Raketoplán Challenger explodoval v roce 1986 tesně po startu. Byla to opravdu nehoda nebo zinscenována havárie?

Když v lednu 1986 těsně po startu explodoval raketoplán Challenger, sledovaly to v přímém přenosu na televizních obrazovkách miliony Američanů. Zpočátku se zdá, že start probíhá podle plánu.

„Všechno v pořádku, jedeme na plný plyn!“ hlásí velitel mise z kabiny. Tři vteřiny poté se ale ozve výkřik a kolem raketoplánu se objeví dým. „Zřejmě došlo k vážnému selhání,“ informuje nervózně oficiální hlasatel Steve Nesbitt.

Pak, pouhých 73 sekund po startu, Challenger zachvátí plameny doprovázené několika výbuchy a hořící trosky raketoplánu padají do Atlantského oceánu.

Havárie, při níž zemřelo všech sedm členů posádky, je často označovaná za nejdramatičtější událost 20. století a dodnes je předmětem nejrůznějších spekulací. Jejich spektrum se po nedávném objevu ještě rozšiřuje o možný vliv bermudského trojúhelníku.

Mohly tajemné síly oblasti, v níž beze stopy mizejí lodě a letadla, v této tragédii sehrát nějakou roli?

Po explozi se trosky Challengeru zřítily do moře. Velkou část se ještě nepodařilo najít.
Po explozi se trosky Challengeru zřítily do moře. Velkou část se ještě nepodařilo najít.

Chybějící trosky

Ihned po havárii začíná rozsáhlá pátrací a záchranná akce, největší, jakou kdy námořnictvo a pobřežní stráž USA provedly. Do operace se zapojí tisíce lidí, 16 plavidel, výzkumná ponorka s jaderným pohonem, několik robotických ponorek i ponorek s posádkou.

Prohledáno je více než 1666 kilometrů čtverečních oceánského dna v hloubkách od 3 do 365 metrů.

Přesto se velkou část trosek během sedmiměsíčního pátrání nepodaří lokalizovat, což později přiživuje spekulace o možné sabotáži a jiné konspirační teorie spojené s havárií.

Zlom nastává až v roce 2022, kdy se dokumentárnímu štábu kanálu History Channel podaří jeden z nejnepravděpodobnějších objevů posledních let. Filmaři při potápění u pobřeží Floridy nacházejí kus chybějících trosek raketoplánu.

„Při prohlížení záběrů, které tým poskytl, můžeme vidět úsek o rozměrech zhruba 4,5 krát 4,5 metru. Všimli jsme si však, že předmět zasahuje hlouběji do písku, takže skutečnou velikost je v tuto chvíli těžké určit.

Jsem si však poměrně jistý, že se jedná o jeden z největších kusů Challengeru, které kdy byly nalezeny,“ prohlašuje Mike Cianelli z NASA. Podaří se díky novému nálezu rozptýlit některé z přetrvávajících pochybností?

Filmaři pátrající po zmizelém letadle našli jeden z největších kusů trosek raketoplánu.
Filmaři pátrající po zmizelém letadle našli jeden z největších kusů trosek raketoplánu.

Hledali letadlo, našli raketoplán

Sami dokumentaristé jsou nečekaným objevem překvapeni, pátrání po troskách Challengeru totiž nebylo součástí původní mise.

Potápěčský tým v nechvalně známé oblasti severního Atlantiku ve skutečnosti natáčí scény pro připravovaný seriál Bermudský trojúhelník: V prokletých vodách a na několika místech provádí sérii průzkumných ponorů.

Jejich původním záměrem je hledání vraku záchranného letounu Martin PBM Mariner, který beze stopy zmizel 5. prosince 1945 při pátrání po pěti pohřešovaných bombardérech amerického námořnictva.

Kromě tohoto letounu v oblasti za nevyjasněných okolností mizí mnoho jiných letadel a lodí. Mohl být Challenger jednou z obětí bermudského trojúhelníku?

Teorie je to jistě lákavá, ale několikaměsíční vyšetřování již v roce 1986 za příčinu havárie označuje závadu těsnění, vinou které došlo k požáru a následnému výbuchu.

Raketoplán Challenger explodoval v roce 1986 tesně po startu.
Raketoplán Challenger explodoval v roce 1986 tesně po startu.

Byla havárie zinscenována?

Stejně jako v případě jiných známých tragédií, i po explozi Challengeru se objevuje řada konspiračních teorií s alternativní verzí události.

Podle jedné z nich bylo vše součástí propracovaného plánu na pozastavení vesmírných misí, k němuž po havárii skutečně došlo. Jedním z důvodů měly být peníze.

Do NASA a jejího vesmírného programu tou dobou teče nevídaný objem financí ze státního rozpočtu, přestože vesmír byl již dobyt a Spojené státy svému rivalovi ve studené válce jasně ukázaly, že mají navrch.

Byla to opravdu nehoda nebo zinscenována havárie?
Byla to opravdu nehoda nebo zinscenována havárie?

Panují ovšem obavy, že by náhlé přerušení misí NASA mohlo vyvolat nežádoucí reakci veřejnosti, která si vesmírné lety velmi oblíbila. Havárie podle konspiračních teoretiků mohla být jednou z možností, jak mise utnout a nenarazit přitom na rozhořčení občanů. Byl by ale někdo schopný za tímto cílem obětovat životy sedmi astronautů?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org, flickr.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 16.5.2024 851
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vzniku neměl ještě nikdo znát! Jak vůbec mohla vzniknout?     Autorem mapy je turecký admirál Ahmed Muhiddin Piri (1465/70–1553) známý především s
od 16.5.2024 1.8tis
Již celá desetiletí trápí obyvatele mnoha měst po celém světě podivné hučení, přicházející neznámo odkud! Někteří ho téměř nevnímají a nijak jim nevadí, jiným ale způsobuje bolesti hlavy a další jedinci z něj přímo šílí. Jak se ukazuje, jde o záhadu, která stále trvá. Nepříjemný zvuk se totiž v letošním roce ozval znovu, a to hned na několika místech. Podaří se tuhle hádanku někdy rozluštit? [g
od 15.5.2024 2.1tis
Obrovský žralok megalodon dosahující délky 20 až 30 metrů prokazatelně žil ještě před 1,6 miliony let. Skutečně je ale tento druh již vyhynulý? Objevuje se řada moderních svědectví, která tvrdí opak. K setkáním s obřím žralokem, který připomíná pravěkého megalodona dochází prý i v současné době! [gallery ids="125129,125130,125131,125132,125133,125134,125135,125136,125137,125138,125139,125140,12
od 14.5.2024 2.9tis
Bigfoot je označení pro neznámý druh dvounohého opočlověka, jehož existence dosud nebyla spolehlivě prokázána, přesto řada lidí věří, že skutečně existuje. Dva metry vysoké monstrum má přežívat v lesích Severní Ameriky. Dokážou jeho tajemství odhalit nejnovější svědectví? [gallery ids="124436,124435,124437,124439,124440,124438,124442,124441,124444,124443,124445,124446,124447,124448,124450,12445
od 13.5.2024 2.7tis
Erijské jezero je nejmenší vodní plocha v systému Velkých jezer na území Severní Ameriky. Navzdory nevelké rozloze je toto jezero významnou základnou komerčního rybolovu. Paradoxně by aktivity rybářů na jezeře mohly pomoci vyřešit jednu dávnou záhadu. Tou je tajemná vodní příšera jménem Bessie. Erijským jezerem prochází státní hranice mezi Kanadou
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s