Ve vesnici Náklo mezi Olomoucí a Litovlí je i přes pozdní noční hodinu neobvykle živo. U Božích muk na kopci v těsné blízkosti vesnice se schází několik lidí s lopatami a krumpáči.
Ve svitu měsíce se jim lesknou oči v očekávání, že najdou obrovský poklad zakopaný společně s tělem legendárního válečníka. Kolem jedné v noci se všichni dávají do práce. Co vlastně hledají? A kopou na správném místě?
Když nad ránem žádné výsledky nepřicházejí, všichni kopáči se zklamaně rozcházejí domů. O další noci ale kopou znovu a následně zas.
Nakonec, po několikadenním pátrání, kdy najdou pouze jednu bronzovou misku, všichni zklamaně konstatují, že byli zřejmě podvedeni. Žádný hrob slavného hunského vojevůdce Attily (?-453) v obci není. Přesto se jejich zápalu nelze divit.
Ostatky válečníka se totiž dodnes nenašly. Mohou být pohřbené skutečně někde na Moravě, jak věří někteří badatelé?
Zabit o svatební noci?
Rok 434. Evropa se zmítá v chaosu pod nájezdy barbarů z východu. Nejhorší z nich jsou kočovní Hunové, jejichž vládcem se stává Attila, Evropany nazývaný Bič boží. Se svým vojskem dobývá velkou část Evropy, včetně území dnešní Moravy.
Poražen je nakonec až při tažení do střední Francie. Dva roky nato, po své svatební noci se sedmnáctou manželkou, je Attila nalezen mrtvý. Zabila ho jeho žena nožem? Nebo zemřel na nějakou nemoc? O tom můžeme jen spekulovat.
Stejně jako o tom, co se stalo s jeho tělem.
„Legenda říká, že jeho muži odklonili úsek řeky, pohřbili rakev na její dno a pak byli zabiti, aby zůstala poloha těla v tajnosti,“ říká britská záhadoložka April Holloway s tím, že objev místa posledního odpočinku by nám dal kromě pokladu i odpovědi na otázky týkající se původu a identity celého národa Hunů.
Může být na Moravě?
Během let se objevil nespočet teorií o tom, kde Attila leží. Nezanedbatelná část badatelů hovoří o tom, že stopy vedou na Moravu nebo na Slovensko.
Jenže ani šílenství v moravské vesnici Náklo, ani snahy českého hledače Attilova hrobu Františka Štěpána, který ve 30. letech pátral po Attilově hrobu na vrchu Hrádek u slovenského Martina, žádné výsledky nepřineslo.
Spekuluje se také, že by Attila mohl ležet ve Veletinách u Uherského Brodu, jenže i to je podle mnohých vědců pouze neověřený výmysl. Část historiků proto hledá v jiných zemích. Třeba na soutoku Dunaje s Tisou, na území dnešního Srbska.
Jiná hypotéza hovoří o Rakousku a další zase, že Attila i se svými poklady odpočívá někde na území Maďarska. V roce 2014 se dokonce v médiích objevila zpráva, že byl nalezen hrob Attily v Budapešti. To se ale nikdy nepotvrdilo. Kdo a z jakého důvodu si zprávu vymyslel?