28. dubna 1998: Dochází k záhadnému zmizení Arlene Fraser (1965–1998) ze skotského Elginu.
Domů     Bílá pyramida v Číně: Jaká střeží tajemství?
Bílá pyramida v Číně: Jaká střeží tajemství?
od 2.7.2023
2.7tis
Tajemná pyramida má být velkolepou stavbou, která svou krásou zastíní i známou Cheopsovu pyramidu v Gíze, foto Pixabay
303
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

O tajemné čínské pyramidě není k dispozici mnoho dostupných informací. Nikdo s jistotou neví, jak je stará, kdo ji postavil a proč. Někteří mají za to, že jde o obrovské mauzoleum někdejšího panovníka. Další její existenci spojují s mimozemšťany.

A podle jiných neexistuje vůbec! Kde je pravda?

Tajemná pyramida má být velkolepou stavbou, která svou krásou zastíní i známou Cheopsovu pyramidu v Gíze, foto Pixabay V Číně pyramidy skutečně existují, většinou jde o mauzolea dávných císařů, foto BabelStone / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Spatřili cestovatelé ve skutečnosti mauzoleum Prvního císaře Čchin Š'-chuang-ti? Foto Bairuilong / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Má jít o stavbu výrazně převyšující slavnou pyramidu v Gíze. Vidělo ji už několik cestovatelů, kteří shodně popsali její monumentální rozměry i bílou barvu, kterou se nápadně odlišuje od svého okolí.

Přesto ale záhadná Bílá pyramida oficiálně neexistuje a čínské úřady dělají vše proto, aby to tak zůstalo i nadále. Skrývá se snad mezi jejími stěnami něco, co bychom neměli spatřit? Podle některých zpráv je to dechberoucí umělecké dílo.

Struktura i obsah pyramidy musí být nevyčíslitelné hodnoty. Je právě to důvodem, proč se existenci stavby snaží Čína utajit? Nebo mají úřady pravdu a nic jako Bílá pyramida ve skutečnosti neexistuje?

Pyramid je několik!

Od prvních zpráv o záhadné stavbě v Číně uplynulo už více než století. Západní svět se o ní dozvídá australských obchodníků Freda Meyera Schrodera a Oscara Mamana.

Dvojice je v roce 1912 na služební cestě přes Čínu a během jejich putování se jim naskytne pohled na obrovský pyramidový komplex. „Pohled nás šokoval ještě víc, než kdybychom je našli v poušti.

Protože tyto (pyramidy) se nachází nějakým způsobem před očima celého světa, ale v západních zemích o nich nic nevíme.,“ zapisují si muži do deníku. Jasně přitom zmiňují, že pyramid viděli několik.

Podobné pocity prožívá i pilot amerického letectva James Gaussman, který na jaře roku 1945 vzlétne k rutinnímu zásobovacímu letu z Číny do indického Assamu. Kvůli technickým potížím musí udržovat letovou hladinu nižší než obvykle.

To mu umožní spatřit něco nečekaného. „Proletěl jsem kolem hory a pak klesl do údolí. Přímo pod námi se objevila Bílá pyramida. Vypadala jako z pohádky,“ prohlašuje Gaussman. Jak je možné, že o takové stavbě stále nic nevíme?

V Číně pyramidy skutečně existují, většinou jde o mauzolea dávných císařů, foto BabelStone / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V Číně pyramidy skutečně existují, většinou jde o mauzolea dávných císařů, foto BabelStone / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Je pyramida z kovu?

Můžeme se jen dohadovat, kdy stavba vznikla a kdo ji nechal vybudovat. Mongolský průvodce Schrodera a Mamana Boudo tvrdí, že stavby jsou staré minimálně 3000 let.

Informace o nich jsou prý zaznamenány ve starých klášterních dokumentech a pamatují je i místní legendy. Menší pyramidy v porovnání s dalšími stavbami tohoto typu ve světě nikterak nevybočují z řady. Ovšem hlavní pyramida je zcela výjimečná.

Australané její výšku odhadují na alespoň 300 metrů a šířku na 500 metrů, čímž několikanásobně převyšuje nejvyšší známou pyramidu světa. Velká pyramida v Gíze totiž měří „jen“ 140 metrů na výšku. Museli ji tedy vybudovat mimořádně vyspělí stavitelé.

Záhadu ještě více prohlubuje Gaussmanův popis. „Její povrch byl opravdu třpytivě bílý. Mohl být snad i kovový nebo z nějakého speciálního druhu kamene. Na všech stranách byla úplně bílá. Nejpozoruhodnější byl její vrchol.

Byl z materiálu, který by se snad dal přirovnat k drahokamu,“ tvrdí muž. Je snad tvořena z neznámého materiálu či dokonce z kovu? Tím se ovšem její tvůrci stávají ještě záhadnějšími. Také proto se objevují spekulace, že jde o dílo mimozemské civilizace.

Spatřili cestovatelé ve skutečnosti mauzoleum Prvního císaře Čchin Š'-chuang-ti? Foto Bairuilong / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Spatřili cestovatelé ve skutečnosti mauzoleum Prvního císaře Čchin Š‘-chuang-ti? Foto Bairuilong / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vědcům vstup zakázán!

Podle německého badatele Hartwiga Hausdorfa (*1955) se v okruhu několika kilometrů severozápadně od města Sian nachází asi stovka různých pyramid nezřídka připomínajících stavby středoamerických Mayů.

Tyto stavby jsou zachyceny i během satelitního průzkumu planety jedné z misí Apollo. Čína je s informacemi o nich velmi skoupá a jen stručně prohlašuje, že jde o hrobky císařů ze 3. stol. př. n. l.

A záhy zakazuje výzkum staveb až do roku 2050. Existenci velké Bílé pyramidy ale popírá zcela. Může se v ní ukrývat něco důležitého? Badatelé spekulují, že by mohla být hrobkou Prvního císaře Čchin Š‘-chuang-ti (259–210 př. n. l.).

Podle zápisů z kronik totiž musela být honosným dílem, které ve světě zřejmě nemělo obdoby. Uvnitř prý byla vybudována umělá krajina se stříbrnými ptáky, borovicemi vytesanými z jadeitu, vesmírnou oblohou a řekami tekoucí rtuti.

Na stavbě se podílelo až na 700 000 dělníků. Ti, kteří zakrývali vchod do mauzolea, byli zaživa pohřbeni, aby tajemství nevyzradili. Pokračuje Čína v udržování prastarého tajemství ještě dnes?

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 27.4.2024 1.0tis
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického "svatého grálu", byl to právě on. Co o něm víme? Jeho původní jméno není zcela jisté. Některé zdroje jej označují jako Sigmunda, jiné jako Samuela Ric
od 27.4.2024 1.2tis
Proutkaření má být jedním z nejstarších způsobů, jak vyhledávat vodu, kov či dávno ztracené poklady. Díky tomuto tajuplnému umění lze prý rovněž vystopovat zločince nebo dokonce vyléčit různé nemoci. Opravdu to funguje? ENIGMA představuje osobnosti, kteří o tom nepochybují! Proutkaře většinou
od 26.4.2024 1.9tis
Krasové Červené jezero u chorvatského města Imotski je patrně jedno z nejhlubších jezer v celé Evropě. Jeho hloubka by mohla dosahovat až tři sta padesát metrů. Existuje legenda, že v dávné minulosti se do jezerních vod zřítila neznámá stavba? Může mít toto tvrzení nějaké opodstatnění? Jezer v takzvaných závrtech v krasových horninách je v o
od 26.4.2024 2.2tis
Devět malých svitků na koženém řemínku bylo v roce 2014 nalezeno v depozitářích Úřadu pro starožitnosti v Izraeli. Mohou ukrývat dosud neznámé informace o životě Židů před 2000 lety, nebo dokonce o životě Ježíše. Tajemstvím však není jen jejich obsah. Jak je možné, že ležely desetiletí bez povšimnutí?     Pozůstatky více než 900 náboženský
od 25.4.2024 2.9tis
Nadpis parafrázujúci titul jednej z úspešných knižiek popularizátora známeho starovekých dejín Vojtecha Zamarovského (1919 – 2006) pripomína, že éra robotov a automatov začala už v staroveku. Prvým senzačným nálezom bol objav vo vraku lode, ktorá sa potopila v roku 65 pred n. l. pri ostrove Antikythéra. Vtedy sa našiel zvláštny prístroj, ktorý nesk
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své