Skip to content

Bizarní prehistorický živočich

Mezi našimi vzdálenými příbuznými figuruje i jakýsi podivný živočich, jenž není výplodem ničí bujné fantazie. Vědci popisovali kontroverzního tvora jako „těhotnou žížalu s ploutvemi a sloním chobotem“. Podle kuchařky evoluce bylo lidem toto prehistorické monstrum údajně blíže, než by kdo mohl vůbec předpokládat.

Byla 50. léta 20. století, právě tehdy vášnivý amatérský sběratel fosilií Francis Tully (1912-1987) objevil v lokalitě Mazon Creek v Grundy County v americkém státu Illinois první tullimonstrum, přesněji fosilní pozůstatek prehistorického dravého mořského živočicha žijícího v době před zhruba 300 miliony let v mělkých vodách.

Badatelé byli na pochybách, nebyli si přesně jisti, do jakého kmene podivného tvora zařadit. Pojmenování nakonec dostal podle svého nálezce – „Tullimonstrum gregarium – Tullyho monstrum“.

Zajímavostí je, že zkamenělé zbytky stvoření byly nalezeny pouze v Illinois, fosilní lovci z celého světa sem proto přicházejí hledat další prehistorické poklady. Foto: SarahRichterArt / pixabay
NA VRCHOLU ŠKÁLY PODIVNOSTÍ

Tullimonstrum podle všech informací disponovalo protáhlým, měkkým, rybovitým, segmentovaným tělem, které ve své přední prodloužené části přecházelo v zalomený chobot, na jehož konci se nacházela čelist s malými ostrými zuby.

Odborníci si myslí, že tvor útočil na jiná mořská zvířata, jako jsou medúzy či krevety, kořist údajně sevřel v čelisti a vysával ji. Zvíře mělo tykadlovité oči vyčnívající do stran. Na konci těla měl svislou ocasní ploutev ve tvaru kosočtverce.

Po stranách se nacházely dutiny, tzv. žaberní vaky. Dorůstal do velikosti 40 centimetrů. Mnozí z odborníku ho zařazovali mezi měkkýše, příbuzné plžů, jiní se domnívali, že by bylo přesnější jej spojovat s členovci, mezi které patří např.

stonožky, dále byl tvor řazen také mezi pásnice, ploutvenky či ke kroužkovcům.

Tullimonstrum, také známé jako Tullyho monstrum, žilo před 300 miliony let. Foto: ASSY / pixabay
MÁ PÁTEŘ, NEBO NEMÁ?

Paleontoložka Victoria McCoyová z Wisconsinské univerzity totiž pomocí chemické metody Ramanovy mikrospektroskopie – ozařování laserovým paprskem, v jehož světle je neinvazivní cestou odhaleno chemické složení zkoumaného objektu – identifikovala ve fosilizované tkáni živočicha stopy keratinů a jiných proteinů typických pro obratlovce, potažmo jejich kosti.

Je nesmírně obtížné identifikovat jednu směs. Ale pokud víte, jaké třídy sloučenin tvoří sloučeniny ve vašem vzorku, tak to bohatě stačí k odlišení obratlovců od bezobratlých,“ vysvětlila McCoyová.

Vědecký tým odhalil, že se ve fosiliích vyskytují keratiny a jiné proteiny, jež jsou pro obratlovce charakteristické. Odborníci tak mají v rukách cennou informaci, na které mohou stavět další výzkum. Foto: 8385 / pixabay

Klíčovým bylo zjistit, zda fosilii udržují v celku zbytky chitinu, dlouhý řetězec molekul cukru, jenž tvoří „tvrdší tkáně“ v exoskeletech a zubech bezobratlých, nebo zbytky bílkovin, jež tvoří keratin a kolagen u obratlovců.

Steven Jasinski, paleontolog Státního muzea v Pensylvánii, je toho názoru, že se výsledky jsou velmi nadějné, avšak výzkum není ještě ani zdaleka u konce. „Myslím si, že bude třeba přistoupit k další studii, aby bylo možné udělit nebo vyvrátit tyto nově uveřejněné výsledky,“ dodal Jasinski.

Takovou perličkou je fakt, že v roce 1989 bylo Tullimonstrum gregarium oficiálně přijato za „státní fosílii“ (tedy jako státní symbol) amerického státu Illinois. Foto: Yuri_B / pixabay
Foto: Úvodní foto: GregMontani / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nelehké pátrání po dědečkovi Adolfa Hitlera
epochaplus.cz

Nelehké pátrání po...

Vyznat se v podivných vztazích prvního...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
epochanacestach.cz

Plzeňské podzemí: Tajemný...

Jste zvědaví a máte...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Nejdivnější online zaměstnání: chůva nebo instruktor golfu
epochaplus.cz

Nejdivnější online...

Ještě před dvěma lety si mnoho lidí...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...