26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Bogotská La Candelaria: Čtvrť, kde straší snad na každém rohu
Filip Appl
od Filip Appl 1.9.2022
2.8tis
La Candelaria. Foto: Creative commons/Felipe Restrepo Acosta/CC BY-SA 3.0
264
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Bogota. Hlavní město Kolumbie, politické a hospodářské centrum země a také místo, kde si moderní architektura podává ruku s historickou zástavbou. Tu lze najít především v malé čtvrti La Candelaria v severovýchodní části města.

Omšelé domy a hutná atmosféra však není to jediné, co může člověka na tomto místě překvapit. Skutečně jde o jednu z nejstrašidelnějších lokalit v zemi?

La Candelaria. Foto: Creative commons/Felipe Restrepo Acosta/CC BY-SA 3.0 Gonzalo Jimenéz de Quesada. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo Přes den je to malebná a klidná čtvrť. Foto:Creative commons/Felipe Restrepo Acosta/CC BY-SA 3.0

Historické centrum Bogoty je bezesporu jedním z nejvíce atmosférických míst v celém městě. Domy a ulice vystavěné v koloniálním španělském duchu nabízí kromě silné atmosféry i mnoho tajuplných příběhů sahajících často až do 16.

století. Každý, kdo se o tajemno a nadpřirozené jevy zajímá, obvykle zamíří nejprve na malé náměstí Chorro de Quevedo, kterému uprostřed dominuje kamenná fontána a kde bylo údajně v roce 1538 založeno město.

V dalších staletích se tu pak odehrávalo vše důležité: Velká oznámení, svatby a nakonec i popravy. Vypráví se, že se po nocích na náměstí zjevuje duch španělského maršála Jesúse Torrada.

Ten prý během války o nezávislost na začátku 19. století přešel na stranu povstalců a ukradl Španělům vozy se zbožím, za což byl právě na tomto náměstí exemplárně popraven.

ZABITÝ VOJÁK?

Výčet duchů, kteří se mají ploužit ulicemi La Candelarie, tím ovšem teprve začíná. Mezi místními se povídá třeba i přízraku dávného vojáka v brnění a s mečem v ruce. Ten se má pro změnu zjevovat v blízkosti nedalekého kostelíka.

Jeho trasa je prý vždy stejná: Vždy obejde kostel, chvíli hlídkuje na náměstí a následně se zase vrací. O koho by mohlo jít? Podle legendy o nemanželského syna samotného zakladatele Bogoty: španělského conquistadora Gonzalese Jimenéz de Quesady (1496?–1579).

„Podle legendy byl zabit svým strýcem v souboji o rodinné zlato,“ uvádí místní novinář Chris Bell s tím, že to ale také klidně mohl být jen nějaký obyčejný voják. Jenže náměstí a v jeho blízkosti stojící kostel nejsou ani zdaleka jedinými místy, kde prý v noci straší.

Podle Bella se v La Candelarii nachází také hned několik historických domů, kterým se místní vyhýbají. Odehrává se v nich něco nadpřirozeného?

Gonzalo Jimenéz de Quesada. Foto: Creative commons/Autor neznámý/Volné dílo

STRAŠIDELNÝ BALTAZAR

Patrně nejobávanější stavbou – alespoň co se týká údajných nadpřirozených jevů – je starý dům jistého José Caiceda Rojase. V tom má podle místních historek řádit znetvořený skřet jménem Baltazar.

Zatímco podle některých je to tvor z jiného světa, lovci duchů věří, že jde ve skutečnosti o ducha nemanželského dítěte, které přímo v domě utopila jeho matka. Dalším sídlem s velmi tajemnou pověstí je pak dům obhájce z 19.

století José Raimunda Russiho. Ten měl pro změnu společně se třemi dalšími lidmi zavraždit místního kováře Manuela Forera. Navzdory své podpoře mezi bohatými obyvateli za to byl Russi nakonec odsouzen a následně také oběšen.

„Mnoho lidí věří, že se Russi každou noc potuluje po místnostech a chodbách a děsí každého, kdo se tam odváží vkročit,“ říká místní publicistka a fotografka Constanze Graesche.

JEN PARANORMÁLNÍ MARKETING?

Ve výčtu strašidelných domů v La Candelarii by se dalo ještě chvíli pokračovat. Na tajuplné bouchání, kopání a výkřiky si stěžují například zaměstnanci nedalekého muzea Casa Sámano a nadpřirozené jevy mají pronásledovat i budovu muzea poezie.

V ulicích čtvrti pak mají údajně řádit i některé další entity: Mluví se třeba o bezhlavém psovi nebo o strašlivém ghúlovi, který pojídá mrtvé. Všechny tyto pověsti způsobují, že je čtvrť vyhlášeným cílem nejrůznějších zájemců o nadpřirozeno a všemožných lovců duchů z celého světa.

Místní organizace dokonce nabízí výlety po všech tajemných místech nebo noční paranormální prohlídky. Je to všechno nakonec jen výnosným marketingovým trikem? Nebo je La Candelarie skutečně zvláštním místem, které k sobě poutá duše nešťastně zesnulých lidí?

Přes den je to malebná a klidná čtvrť. Foto:Creative commons/Felipe Restrepo Acosta/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 75
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 170
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]