Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven.
S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.
Jako Jamašitův poklad je označován souhrn cenností, které shromáždily japonské jednotky v jihovýchodní Asii. Před vojenským pádem japonského císařství měl být poklad ukrytý v podzemních chodbách na Filipínách.
Použitý měl být na poválečnou obnovu Japonska. O celé akci byl údajně informován i japonský císař Hirohito.

Poklad pro obnovu Japonska
Optimisticky naladěné zdroje tvrdí, že část pokladu se stále nachází na Filipínách, ačkoli se americkým jednotkám snad podařilo část cenností objevit. Někteří historikové tvrdí, že shromáždění japonských zlatých rezerv na sklonku války je reálný předpoklad, odmítají však ukrytí zlata na Filipínách pro technické problémy spojené s touto hypotetickou tajnou operací.

Poukazují na mnohem lepší podmínky, které by poskytl úkryt v Číně nebo na Tchaj-wanu. O cestu k pokladu se bojovalo veřejně i v zákulisí ve stylu účel světí prostředky.
Právní bitva o poklad
Mnoho let po válce oživil legendu o pokladu generála Jamašity právní spor, který prostřednictvím soudu na americké Havaji vedl hledač pokladů Rogelio Roxas s tehdejším filipínským prezidentem Marcosem. Roxas tvrdil, že nalezl velkou část pokladu včetně zlaté sochy Buddhy.

Na místě nálezů měly být i lidské kostry v japonských uniformách, samurajské meče a další důkazy, že cennosti patří do kontextu Jamašitova pokladu. Roxas se ovšem z nálezu příliš dlouho netěšil, protože mu měl být zabaven prezidentem Marcosem.
Epilog
I v současné době se po Jamašitově pokladu pátrá. Jednotlivci i organizované skupiny svádějí boj s džunglí i filipínskými úřady.

V případě objevení pokladu je možná ještě čeká i boj s nástrahami, které generál Jamašita v podzemních chodbách umístil. Patřit mezi ně mají nálože trhavin i nádoby s jedovatým plynem. V dnešních časech oblíbený respirátor FFP2 asi stačit nebude…