Už po mnohá staletí existují způsoby a tradice, jak se spojit s Bohem či jakoukoliv jinou entitou. Od meditace počínaje, po pravidelné modlitby a seance konče.
Ovšem podle doktora psychologie a profesora Michaela Presingera existuje zařízení, které člověka bez ohledu na víru převede na druhý břeh.
Dr. Presinger vymyslel zařízení s názvem Boží helma, která na základě elektromagnetického vlnění reaguje na mozkové laloky, a tím v nich vyvolává určitou reakci, která jejich funkci částečně omezí.
Především levý temporální lalok veškeré dění začne vnímat jako realitu, a to i podměty v hlubokém nevědomí.
Zajímavé je i profesorovo přesvědčení, že na obrazové představivosti (a jeho vnímání) není v žádném případě závislé na duchovním založení daného člověka. Stejný zážitek může tedy zažít údajně jak silně věřící člověk, tak i zapřisáhlý ateista.
Zprvu za vznikem tohoto zajímavého zařízení stála Presingerova snaha přesněji zmapovat funkci mozku.
Až později po mnoha experimentech vedených na několika skupinách dobrovolnících se ukázalo, že se dostávají do určitého stavu, při kterém jejich funkce mozku reaguje zcela opačně-ta část, která měla být aktivní se utlumila a obráceně.
Což ho přivedlo k myšlence, že dokázal lidi uvést do „tranzu“, kdy se lidé mohou spojit s Bohem, ale například i démonickou bytostí.
Jeho slova ovšem mnozí odborníci i laici odmítají s tím, že jeho výsledky mohou být zkreslené, zavrhují možnost existence navázání člověka s bohem.
Ale nejčastěji namítají fakt, že jeho výzkumy jsou podloženy pouze skupinovými výsledky, nikoliv individuálními zkušenostmi každého člověka zvlášť. Což podle jiných psychologů je velice důležitý faktor, který nesmí být nikdy opomenut.
Určitou spojitost jeho pokus s Boží helmou má s experimentem Dr. Andrewa Newbergera. Ten se rozhodl sledovat aktivitu mozku u tibetských mnichů.
Jejich úkolem bylo zatáhnout za provázek v momentě, kdy se dostanou do meditativního stavu a napojí se na vyšší bytosti, třeba Boha. Jakmile někdo zatáhl za provázek, byla mu do těla vpravena kontrastní láska pro lepší sledování mozkové aktivity.
Z výsledku vyšlo najevo, že opravdu mozek při meditaci reaguje zcela jinak, než by měl a je běžné. O tyto výsledky se následně opírá i Presinger.
Zatím se můžeme jen domnívat a spekulovat, zda se skutečně jedná o revoluční nástroj pro komunikaci s Bohem i duchy. Jestliže se ale potvrdí, že takové zařízení opravdu funguje a lze se spojit s vyšší entitou, budeme čelit jedné důležité otázce:
Je náboženství jen určitou formou lidské tradice, nebo má evoluční základ a je pro nás, v našem mozku, nedílnou součástí?