Přibližně 1500 kilometrů od Rio de Janeira objevili vědci v ponorce při společném japonsko-brazilském projektu důkazy o možné existenci dosud neznámého kontinentu.
Geologové a oceánografové nalezli na mořském dně stopy žuly, která je typická pro oblast souše a nikoli pro podmořské sedimenty. Žula se tak pokládá za jednu z možných stop za honbou legendární Atlantidy.
Je možné, že po rozdělení kontinentů Jižní Ameriky a Afriky zůstala ještě jiná pevnina?
Co na to tektonické desky?
Profesor Šiniči Kawakami řekl: „Jižní Amerika a Afrika bývaly kdysi velkým a celistvým kontinentem.
Zkoumaná oblast mohla zůstat jako kontinent po oddělení tektonických desek.“ Dnes je již téměř zřejmé, že se nemůže očekávat objevení ztraceného města uprostřed Atlantiku. Geologové tak narážejí na fakt možného pohybu tektonických desek.
Zda skutečně po rozdělení superkontinentu mezi světadíly mohla zůstat ještě i jiná pevnina, bude třeba dokázat mnoha dalšími výzkumy.
Vede cesta do Atlantidy?
Nedaleko bahamského ostrova Bimini byl v 6metrové hloubce nalezen neobvyklý úkaz. Desky, jež tvoří pás o délce 800 metrů, se podobají cestě. Mohla tato cesta vést až k branám Atlantidy?
Vápencové ploché desky mají podobu čtyřúhelníků, které vypadají, jako by zde byly vyrovnané úmyslně, a některé z nich dosahují výšky 4 metrů. Původ těchto záhadných útvarů nadále zůstává neznámý.
Mnozí věří, že právě zde objevené starověké město je bájnou Atlantidou. Tým výzkumníků v roce 2006 objevil pod vrstvou vápencových desek další mnohem starší. Podle jejich teorie se nejedná o cestu, ale spíše o zeď, která měla být součástí loděnice.