Byl František Bardon inkarnací Herma Trismegista?
V zahraničních mystických kruzích se při zmínění Česka automaticky vynořuje jméno Františka Bardona, známého také pod pseudonymy mistr Frabato nebo Arion.
Tento ceremoniální mág, hermetik a okultista má ze všech českých adeptů tajných nauk asi největší dopad na celosvětovou mystickou scénu.
František Bardon se narodil roku 1909 v Opavě a asi do 14 let to byl docela normální chlapec. Pak se s ním ale odehrála nečekaná proměna. Tvrdil, že se do něj inkarnovala nějaká vyšší bytost.
Každopádně se ze dne na den změnilo jeho chování, povaha, způsob komunikace a podle učitelů dokonce i jeho písmo. A netrvalo to dlouho a František Bardon se začal zajímat o tajné a okultní nauky.
Navázal kontakt s německým okultistou Friedrichem Wilhelmem Quintscherem, který se zaobíral ceremoniální magií.
Uklízeč na popravišti
V době před druhou světovou válkou byl Bardon za hvězdu. Během přednášek předváděl publiku magické pokusy, nahlížel lidem do duše, udivoval jasnovideckými předpověďmi a podobně. Kolik z toho byla skutečná magie a kolik estrádní triky?
Jeho sláva byla tak veliká, že se o něm doslechl Adolf Hitler, který měl pro magické a mystické věci velikou slabost. Nabídl mu moc, peníze a postavení ve strukturách nacistické strany a armády, pokud své magické obdarování nasadí pro blaho říše.
Bardon, který hluboce nesouhlasí s nacistickou rasovou teorií, to odmítl. Rozezlený Hitler se mu krutě pomstil. Bardon byl po obsazení republiky zatčen a poslán do vězeňského tábora ve Vratislavi. Tady musel uklízet popraviště po vykonaných exekucích. Snášel to ale díky své vnitřní síle s pokorou.
Komunistický žalář
Co nezvládli nacisté, to dokonali komunisté. Začátkem 50. let se Bardon živil jako léčitel a přijížděli za ním nemocní z celého Československa i ze zahraničí. A za jeho pomoc mu nezřídka přinášeli štědré finanční dary. A právě ty byly komunistům trnem v oku.
Obvinili Bardona ze šarlatánství, podvodu a čachrů s daněmi a cizími měnami. Skončil v Brně ve vězení. V červenci 1958 na něj dostal v cele kruté bolesti od zánětu slinivky. Dozorci si z něj dělali legraci a mysleli si, že simuluje.
Odmítli mu tedy poskytnout lékařské ošetření, což mělo fatální následky. František Bardon, možná největší mág 20. století, umřel v komunistickém vězení 10. července 1958.
Brána k opravdovému zasvěcení
Po Františku Bardonovi zůstalo několik nesmírně oblíbených knih, které jsou dodnes vítaným materiálem zájemců o magické vědy. Jeho kniha „Brána k opravdovému zasvěcení“ je asi nejpoužívanější učebnicí pro začínající magiky.
Obsahuje desetistupňový zasvěcovací postup, kterým pomocí různých cvičení člověk stoupá v míře poznání tajných věd. Jeho další kniha „Praxe magické evokace“ pak na předchozí navazuje a učí čtenáře, jak nakládat s vyvoláváním nejrůznějších bytostí a entit.
Třetí z Bardonových knih „Klíč k opravdové kabale“ pak otevírá hlubší kabalistická tajemství pro pokročilého adepta. Všechny tyto knihy byly přeloženy i do řady světových jazyků. Bardonovi učedníci, kterých je dodnes velký počet, ho chovají ve veliké úctě.
Znovu zrozený Hermes?
Uctívání Františka Bardona jde někdy až do extrémních rozměrů.
Někteří z jeho novodobých učedníků a následovníků dokonce otevřeně hovoří o tom, že by mistr Frabato měl být dokonce novou reinkarnací Herma Trismegista, mytického zakladatele tajných hermetických nauk a egyptského boha.
To by samozřejmě vysvětlovalo jeho tajuplnou přeměnu ve 14 letech. Pokud by tomu tak bylo, tak máme v českých dějinách mystiky a okultismu tu nejvýznamnější postavu nejméně za celé 20. století. Což může ostatně platit i bez egyptského božstva.