16. dubna 1945: Na jezeře Poyang mizí japonská nákladní loď Kobe Maru s 200 muži na palubě.
Domů     Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
od 26.2.2024
2.8tis
Ježíš a jeho nejbližší? Dopřávali si často?
287
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou.

Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat další poutníci a lidé ho vyhledávají pro jeho údajné léčitelské schopnosti a nebývalou moudrost.

„Uzdravoval každou nemoc a každou chorobu v lidu,“ popisuje apoštol Matouš ve svém evangeliu (Mat 4:24).

Nejpůsobivější příběh v dějinách. Je ale skutečný? Kolik herců jej ztvárnilo, to již ani nelze spočítat. Ježíš a jeho nejbližší? Dopřávali si často?

Kdo si zaslouží uzdravení?

Ježíš podle svědectví Nového zákona dokáže léčit i vážně nemocné mnohdy lavírující mezi životem a smrtí. Je v tom ale malý háček. Jeho léčebná síla nefunguje na všechny bez rozdílu.

„Pro jejich nedůvěru nemohl tam vykonat mnoho zázraků,“ říká Matouš ve svém evangeliu (Mat 13:58) a vysvětluje, že v Jeruzalémě k zázračným skutkům docházelo zřídka, protože lidé zde jen těžko přijímali skutečnost, že jako jeden z nich by mohl Ježíš disponovat nadpozemskými silami.

V čem tedy tkvěla Ježíšova schopnost léčit choré i raněné? Skutečně byli lidé zbaveni závažných neduhů pouze silou víry?

Kolik herců jej ztvárnilo, to již ani nelze spočítat.
Kolik herců jej ztvárnilo, to již ani nelze spočítat.

Boží hod na jaře

Křesťané po celém světě slaví narození Ježíše Krista 25. prosince. Kdy se ale Syn Boží skutečně narodil? Historikové a vědci se s jistotou nedokážou shodnout na přesném datu a na základě výzkumů se rozhodují mezi lety 2 a 7 před naším letopočtem.

„Betlémská hvězda, kterou podle legendy viděli Tři králové, nemusela být hvězdou v pravém slova smyslu. Možná se jednalo o přírodní úkaz, kdy se překrývala Venuše s Jupiterem, což způsobilo opravdu viditelný záblesk na obloze.

Vypočítal jsem, že k tomu mohlo dojít 17. června v roce 2 před naším letopočtem,“ domnívá se australský astronom David Reneke a naznačuje, že k narození Ježíše mohlo dojít právě v tuto dobu.

Další badatelé zase nachází podobný úkaz mezi Saturnem a Jupiterem, ovšem v roce 7 před naším letopočtem. Tak jako tak jsou většinová tvrzení nakloněna verzi, že se Ježíš narodil na jaře.

Syn tesaře, nebo stavitele?

Příběh narození Ježíška v chlévě si připomínáme každý vánoční čas. I když jde o notoricky známou legendu, také zde vědci najdou určité nesrovnalosti ve výkladu. Kdo byli Ježíšovi rodiče? Traduje se, že Josef z rodu Davidova byl tesař.

To je ale podle některých mýlka a Marie s Josefem nepatřili k chudé vrstvě.

„Ježíš byl synem vysoce vzdělaného stavitele či architekta ze střední třídy,“ domnívá se anglický badatel Adam Bradford, který analyzoval řecké originály Písma a hebrejské skripty.

Podle Bradforda došlo ke špatné interpretaci řeckého slova „tekton“. „Tekton je povětšinou chápáno jako tesař, ale jeho skutečný význam se blíží spíš k architektovi či staviteli,“ vysvětluje vědec.

To by znamenalo, že Ježíš během dětství netrpěl nedostatkem a k životu v chudobě se rozhodl z vlastního přesvědčení. Je tedy možné, že když Ježíš v dospělosti kázal o odříkání statků a životu v chudobě, čerpal z vlastní zkušenosti?

Nejpůsobivější příběh v dějinách. Je ale skutečný?
Nejpůsobivější příběh v dějinách. Je ale skutečný?

Skutečná postava, nebo výplod fantazie?

Postava Ježíše Krista budí respekt napříč věřícími i bezvěrci a stále se kolem ní množí další otazníky. Jedná se o člověka z masa a kostí, který byl skvělým řečník, nebo snad dokonce disponovat nadpozemskými schopnostmi?

Nebo jde o mytickou postavu, která má pomoci vehnat ovečky do církevní stáje?

„Ježíš Nazaretský nikdy neexistoval,“ nebojí se vyslovit svůj kontroverzní názor badatel a spisovatel Michael Paulkovich, který se snaží najít podrobnosti o Ježíšovi v historických textech z 1. až 3. století a z doby jeho domnělého života.

„Prostudoval jsem jich kolem 126 a ani v jednom z nich se o Ježíšovi nepíše,“ tvrdí Paulkovich a pozastavuje se nad tím, proč by o tak významné postavě historické spisy mlčely.

Navíc badateli vrtá hlavou, proč někdo, kdo rozdává moudrost, po sobě nezanechá nějaké dílo? Může jít Paulkovich po správné stopě, nebo jsou to jen lehce vyvratitelné domněnky? Někteří antičtí mudrcové se také neobtěžovali zanechat žádné spisy.

Možná ani Ježíš to nepovažoval za nutné nebo to jen nestihl. Odkud se ale vzala jeho zázračná aureola? A proč nesedí datum jeho narození?

Foto: Getty Images
Lokalita:
reklama
Související články
od 16.4.2024 874
V Jeruzalémě je rušno. Právě dnes má dojít k ukřižování Ježíše Krista, který o sobě prohlašuje, že je očekávaným mesiášem. Takové řeči jsou ale pro mnohé lidi nepřijatelné, a jeho osud je proto zpečetěn.     Vojáci ho kolem roku 33 našeho letopočtu vedou směrem k popravišti na Golgotě, kde už na něj čeká připravený kříž. Celou událost sle
od 15.4.2024 2.0tis
Kromě temných bytostí a démonů tu podle některých lidí s námi žili také bytosti pozitivní. Podobně jako někteří živelní duchové také víly a elfové prý byli kolem nás zejména proto, aby nám pomáhali. Podobně jako andělé také elfové jsou bytosti zcela dobré a jejich hlavním úkolem je ochraňovat nás před zlem. Elfy i díky filmovému Pánovi prstenů pozná sn
od 12.4.2024 2.8tis
Švédský voják vystřelí na protivníka a do jeho hrudi se zavrtá kulka. Zasažený ale vyjme kulku za záňadří a posměšně ji hodí Švédovi k nohám. Nepřátelští vojáci v hrůze prchají. Podobné příběhy o nezranitelných bytostech pocházejí především z časů třicetileté války. Zakládají se na pravdě?   Dlouhověcí jedinci
od 9.4.2024 2.9tis
Již podle názvu můžete tušit, že se v Historickém muzeu voodoo nacházejí předměty související s náboženstvím voodoo. To pochází z karibského státu Haiti, bývá často považováno na základě různých pověr za temný kult a formu černé magie. V lidovém povědomí je s ním spojená především představa zombií – oživlých mrtvol - a propichování panenek, což se údajně nejprve používalo k léčebným rituálům, ale
od 9.4.2024 3.6tis
Lurdy, Fátima, Guadalupe nebo třeba Suchý Důl. Ta nejslavnější zjevení svatých jsou hlavně záležitostí minulého století. Neznamená to však, že by v posledních letech k žádným takovým jevům nedocházelo! Jaká jsou svědectví o moderních zjeveních? V části venkovského osídlení Edavanakkad na jihozápadním pobřeží Indie je obvyklý klid. Dos
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit