Když pán z Talmberka získává po bitvě na Bílé hoře zámek Vlašim, zkonfiskovaný jeho původnímu majiteli panu Vostrovcovi, okamžitě se vrhá do hledání pokladu. Proč právě na tomto místě?
CO NAŠLI KUTNOHORŠTÍ HAVÍŘI?
Stopou je mu výpověď slepého zedníka. Řemeslník totiž tvrdí, že Janu Vostrovcovi, který byl jedním z účastníků českého stavovského povstání (1618 – 1620), pomáhal poklad zazdít do zámeckého sklepení.
Do Vlašimi se sjíždí zvláštní komise, v níž nechybí prezident české královské komory, královohradecký biskup a řada dalších osobností. Je sloužena zvláštní mše. Poté se najatí kutnohorští havíři za zbožného sborového zpěvu vypraví do zámeckého sklepení. Co vše tam objevili?
ŠLO O PROMYŠLENOU LEST?
Dva dny zde kutají, boří zdi, vynášejí bahno a suť, aby nakonec skrýš pokladu opravdu našli… prázdnou. Okamžitě je pátráno mezi vlašimskými obyvateli, ale nezdá se, že by někdo z nich neočekávaně zbohatl. Kam se tedy poklad poděl? Byl vůbec na zámku uložen?
Nebo pan Vostrovec tušil, že by stavovské povstání nemuselo dopadnout dobře a svoje úspory uložil někde jinde?
POKLAD ZAHRNOU I DO SMLOUVY!
Talmberští jsou ovšem o tom, že je poklad ve Vlašimi uložen, nadále přesvědčeni. Proto, když zámek o něco později prodávají, vymíní si ve smlouvě, že bude-li poklad nalezen, třetina je jejich. Leč poklad není do dnešních dnů nalezen.
Odpočívá dosud kdesi v podzemí vlašimského zámku? Nebo jej někdo už dávno v tichosti vyzvedl?