Abraham Lincoln (1809–1865) byl 16. prezidentem Spojených států amerických, vládl mezi roky 1861 až 1865, tedy během probíhající občanské války o nezávislost. V ní vedl severní státy.
Když 14. dubna 1865 sledoval prezident hru Náš americký bratranec ve Fordově divadle ve Washingtonu, byl na něj spáchán atentát. Známý divadelní herec John Wilkes Booth (1838–1865) střelil Lincolna zezadu do hlavy.
Ten následkům svých zranění další den v 7:22 ráno podlehl.
Booth byl sympatizant Jihu, zásadně nesouhlasil se zrušením otrokářství a příčil se mu Lincolnův návrh dát volební práva emancipovaným otrokům.
V plánu bylo zabití i dalších čelních představitelů americké vlády, ministra zahraničních věcí i viceprezidenta, zdařil se však jen útok na Lincolna. Když Booth po atentátu seskočil z prezidentské lože, zranil si nohu, což mu následně zkomplikovalo únik.
Prchl do jižního Marylandu a poté do severní Virginie. Dne 24. dubna dorazil na tamní tabákovou farmu, kde byl o dva dny později zastřelen vojáky Unie (severních států).
Kdo byl John St. Helen?
Konspirační teorie však hovoří o něčem jiném. Podle ní se Boothovi mělo podařit vojákům utéci. Měl se dostat až do Texasu a žít tam pod falešným jménem John St.
Helen až do roku 1903. Ve své knize Útěk a sebevražda Johna Wilkse Bootha líčí její autor, Finis L. Bates, že se setkal s mužem, kterého znal jako Johna St. Helen, jež se mu na smrtelné posteli přiznal, že je Johnem W. Boothem.
Když se překvapivě uzdravil, vylíčil Batesovi svůj životní příběh a daroval mu svoji fotografii z roku 1877, zhotovenou na plechové desce (ferrotypie). Pak odešel z města neznámo kam. Je si na snímku vůbec podobný?