Skip to content

Bylo objeveno nejzachovalejší pohřebiště gladiátorů?

Před několika lety je v Anglii nalezeno několik desítek koster mužů, pocházejících z raných století našeho letopočtu. Jejich ostatky hovoří o sériích brutálních masakrů, kterými si museli projít, a způsob pohřbu naznačuje, že se těšili nemalé úctě.

Archeologové si mnou ruce, ale zároveň vášnivě debatují: čí kostry jsme vlastně objevili? Můžeme prohlásit, že bylo odkryto zatím nejzachovalejší pohřebiště gladiátorů?

Celkem 80 koster z období mezi 1.–4. stoletím našeho letopočtu bylo objeveno na nalezišti Driffield Terrace u města York na severu Anglie. Jedná se o zachovalé pozůstatky mužů ve věku mezi 18–30 lety, kteří mají jeden společný rys – jejich těla jsou poseta četnými zraněními.

Pokousání šelmou, rozdrcené lebky, rány sečné nebo způsobené tupými předměty a uťaté hlavy. Tak vypadají těla desítek neznámých mužů, jejichž identita je dosud neznámá. Přestože nález pochází již z roku 2003, veřejnosti ho badatelé odhalují až letos v červnu.

Zdá se totiž, že konečně přišli na uspokojivou teorii vysvětlující původ záhadných koster. Má se jednat o pohřebiště gladiátorů, které by se tak stalo tím nejzachovalejším na světě!

Gladiátorské arény bývaly místem krvavých bojů.
KRVAVÁ ARÉNA

V aréně proti sobě stojí dva muži. Jejich hlavy jsou chráněny přilbicemi a tělo kryto zaobleným štítem. V pravé ruce třímají krátké meče, nespouštěje ze sebe oči opatrně našlapují a připravují se k útoku.

Narvaný amfiteátr šílí, na krvavé divadlo se už nemůže dočkat. Tak nějak začínaly gladiátorské zápasy – krutá zábava, kterou lidé ve starověku zbožňují! Bojovníci jsou nejčastěji otroci, pokud se jim však daří, mohou si vydobýt věčnou slávu.

Oblíbení jsou gladiátoři profesionálové, pokud přežijí více zápasů za sebou, mohou získat i slušný výdělek! Jen málokdo však ustojí více než 10 zápasů. Konec bojovníků je téměř pokaždé velmi krutý, umírají rozcupováni svým protivníkem – zvířecím, či lidským, a pokud přežijí, rozhoduje o jejich osudu dav.

Někdy je pro ně jediným vysvobozením poslední rána z milosti. Kdy se konal první zápas, to už asi navždy zůstane hádankou, podobně jako je tomu prozatím u pohřebiště v Yorku. Ukrývá těla starověkých gladiátorů?

Ostatky nalezené na Driffield Terrace.
VOJÁCI Z RŮZNÝCH ZEMÍ?

Kostry na Driffield Terrace jsou nejprve považovány za pozůstatky vojáků. Nasvědčoval by tomu jejich robustnější charakter a také to, že asi polovina z nich měla pravou paži o 1,5–2 centimetry delší než levou.

Vypadá to, jako by byli již odmalička trénováni k boji. V jejich hrobech je navíc nalezeno množství darů – nádobí, zvířata, šperky. Muselo se tedy jednat o vážené občany, nikoliv o zločince. Na základě rozboru zubů z koster vědci zjišťují, že muži pocházeli z různých oblastí: jižního Středomoří, severní Afriky nebo střední Evropy.

Jenže Římané (kteří v té době Británii okupovali) sestavovali svoji armádu z bojovníků pocházejících jen z jednoho regionu. Navíc je tu ještě jedna věc: „Jedna z nejvýznamnějších položek evidence je velká stopa po kousnutí šelmou – pravděpodobně způsobená lvem, tygrem, nebo medvědem – zranění, které muselo být utrpěno v aréně,“ říká Kurt Hunter-Mann, vedoucí výzkumu.

Jsou gladiátoři trénováni k boji již od dětství?
DŮKAZY O RITUÁLECH?

Teorie o tom, že se jedná o gladiátorské pohřebiště, je velmi vítaná. Vědci se domnívají, že jim ostatky napomohou v dalším studiu různých typů bojovníků, kteří by se zde mohli nacházet. Podle druhu výstroje a výzbroje jich totiž rozlišujeme hned několik.

Objev by navíc předčil dosud nejznámější zápasnický hřbitov v tureckém Efesu, kde je pohřbeno na 70 gladiátorů! Kostry z Yorku jsou však stále předmětem živých diskuzí. Způsob jejich posmrtného uložení (zejména oddělené hlavy a přiložené předměty) může údajně ukazovat i na keltské rituály nebo na snahu zabránit mrtvým k návratu na zem.

Jak uvádí sám Hunter-Mann: „Není jisté, že ti muži byli gladiátoři. Výzkum pokračuje a do té doby si musíme zachovat otevřenou mysl.“

Autor článku: Michaela Vondrušková. Pro web upravil: Jan Kukrál.

Foto: www.tes.com, romantimes.org, forbes.com, thoughtco.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Palačinky se sýrem a lesními houbami
nasehvezdy.cz

Palačinky se sýrem a...

Místo tradičního špenátu či sýra si...
Transformace hotelu Queen Elizabeth
rezidenceonline.cz

Transformace hotelu Queen...

Královna Alžběta byla otevřena už v roce 1958, stala se...
Podvrtnutí. Jak ho ošetřit?
nasehvezdy.cz

Podvrtnutí. Jak ho ošetřit?

V tomto období chodíte často na pěší výlety, na...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
Legenda O sedmi spáčích: Komu patří obrovské hroby v Tunisku?
epochaplus.cz

Legenda O sedmi spáčích: Komu...

Na jihu Tuniska se nachází slavná osada Chenini, kam se...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Karel IV.: Měl zkušenosti s nevysvětlitelnými jevy?
epochaplus.cz

Karel IV.: Měl zkušenosti s...

Dnes si připomínáme 700 let od narození českého krále...