reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Záhady historie
Bylo objeveno nejzachovalejší pohřebiště gladiátorů?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.5.2019
5.3tis
429
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Před několika lety je v Anglii nalezeno několik desítek koster mužů, pocházejících z raných století našeho letopočtu. Jejich ostatky hovoří o sériích brutálních masakrů, kterými si museli projít, a způsob pohřbu naznačuje, že se těšili nemalé úctě.

Archeologové si mnou ruce, ale zároveň vášnivě debatují: čí kostry jsme vlastně objevili? Můžeme prohlásit, že bylo odkryto zatím nejzachovalejší pohřebiště gladiátorů?

Celkem 80 koster z období mezi 1.–4. stoletím našeho letopočtu bylo objeveno na nalezišti Driffield Terrace u města York na severu Anglie. Jedná se o zachovalé pozůstatky mužů ve věku mezi 18–30 lety, kteří mají jeden společný rys – jejich těla jsou poseta četnými zraněními.

Pokousání šelmou, rozdrcené lebky, rány sečné nebo způsobené tupými předměty a uťaté hlavy. Tak vypadají těla desítek neznámých mužů, jejichž identita je dosud neznámá. Přestože nález pochází již z roku 2003, veřejnosti ho badatelé odhalují až letos v červnu.

Zdá se totiž, že konečně přišli na uspokojivou teorii vysvětlující původ záhadných koster. Má se jednat o pohřebiště gladiátorů, které by se tak stalo tím nejzachovalejším na světě!

Gladiátorské arény bývaly místem krvavých bojů.

KRVAVÁ ARÉNA

V aréně proti sobě stojí dva muži. Jejich hlavy jsou chráněny přilbicemi a tělo kryto zaobleným štítem. V pravé ruce třímají krátké meče, nespouštěje ze sebe oči opatrně našlapují a připravují se k útoku.

Narvaný amfiteátr šílí, na krvavé divadlo se už nemůže dočkat. Tak nějak začínaly gladiátorské zápasy – krutá zábava, kterou lidé ve starověku zbožňují! Bojovníci jsou nejčastěji otroci, pokud se jim však daří, mohou si vydobýt věčnou slávu.

Oblíbení jsou gladiátoři profesionálové, pokud přežijí více zápasů za sebou, mohou získat i slušný výdělek! Jen málokdo však ustojí více než 10 zápasů. Konec bojovníků je téměř pokaždé velmi krutý, umírají rozcupováni svým protivníkem – zvířecím, či lidským, a pokud přežijí, rozhoduje o jejich osudu dav.

Někdy je pro ně jediným vysvobozením poslední rána z milosti. Kdy se konal první zápas, to už asi navždy zůstane hádankou, podobně jako je tomu prozatím u pohřebiště v Yorku. Ukrývá těla starověkých gladiátorů?

Ostatky nalezené na Driffield Terrace.

VOJÁCI Z RŮZNÝCH ZEMÍ?

Kostry na Driffield Terrace jsou nejprve považovány za pozůstatky vojáků. Nasvědčoval by tomu jejich robustnější charakter a také to, že asi polovina z nich měla pravou paži o 1,5–2 centimetry delší než levou.

Vypadá to, jako by byli již odmalička trénováni k boji. V jejich hrobech je navíc nalezeno množství darů – nádobí, zvířata, šperky. Muselo se tedy jednat o vážené občany, nikoliv o zločince. Na základě rozboru zubů z koster vědci zjišťují, že muži pocházeli z různých oblastí:

jižního Středomoří, severní Afriky nebo střední Evropy. Jenže Římané (kteří v té době Británii okupovali) sestavovali svoji armádu z bojovníků pocházejících jen z jednoho regionu. Navíc je tu ještě jedna věc:

„Jedna z nejvýznamnějších položek evidence je velká stopa po kousnutí šelmou – pravděpodobně způsobená lvem, tygrem, nebo medvědem – zranění, které muselo být utrpěno v aréně,“ říká Kurt Hunter-Mann, vedoucí výzkumu.

Jsou gladiátoři trénováni k boji již od dětství?

DŮKAZY O RITUÁLECH?

Teorie o tom, že se jedná o gladiátorské pohřebiště, je velmi vítaná. Vědci se domnívají, že jim ostatky napomohou v dalším studiu různých typů bojovníků, kteří by se zde mohli nacházet. Podle druhu výstroje a výzbroje jich totiž rozlišujeme hned několik.

Objev by navíc předčil dosud nejznámější zápasnický hřbitov v tureckém Efesu, kde je pohřbeno na 70 gladiátorů! Kostry z Yorku jsou však stále předmětem živých diskuzí. Způsob jejich posmrtného uložení (zejména oddělené hlavy a přiložené předměty) může údajně ukazovat i na keltské rituály nebo na snahu zabránit mrtvým k návratu na zem.

Jak uvádí sám Hunter-Mann: „Není jisté, že ti muži byli gladiátoři. Výzkum pokračuje a do té doby si musíme zachovat otevřenou mysl.“

Autor článku: Michaela Vondrušková. Pro web upravil: Jan Kukrál.

Foto: www.tes.com, romantimes.org, forbes.com, thoughtco.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 1.5tis
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 3.3tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.9tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.9tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]