Skip to content

Cargo kulty: Přilétají bohové v letadlech plných darů?

Potřebujete novou pračku? Chybí vám v kuchyni lednice či mikrovlnka? Říkáte si, že z nebe určitě nespadnou? Na ostrovech v Melanésii ale žijí lidé, kteří v takovou věc věří.

Bonkiman. Letiště na severním pobřeží Nové Guineje. V řídicích věžích sedí radisté, mají sluchátka a trpělivě čekají na přílet letadla. Něco tu ale nehraje! Jak píše český přírodovědec Vojtěch Novotný (* 1964): „Najednou se ukáže, že co se… jevilo jako docela dobré rádio, je vlastně kokosový ořech.“

Jde o magii a imitující rituály domorodců, kteří se snaží získat přízeň božstev a duchů! Věří totiž, že když budou provozovat letiště, tak k nim nadpřirozené síly sestoupí v letadlech plných darů. A protože se anglicky „náklad“ řekne „cargo“, tak se v češtině používá název „kargo kult“!

Guinea přitom není jediným místem typickým pro tento kult a napodobování chodu letiště je jen jednou z mnoha praktik, které se k podobnému uctívání vážou.

Hrob Johna Fruma má jen kultovní charakter. Najdete ho na ostrově Tanna, který spadá pod melanéskou Republiku Vanuatu. Foto: Timn Ross / Creative Commons – CC BY-SA 3.0

KOLÁČE BEZ PRÁCE

Příběhy spojené s kargo kulty nejsou známy jen na území Nové Guineje, ale také v dalších částech Melanésie. Fenomén se rozšiřuje především v období 2. světové války, kdy jsou v odlehlých oblastech Tichomoří budovány vojenské základny.

Příval moderní techniky je tak ohromující, že někteří domorodci reagují vyděšeně. Známy jsou i případy, kdy nejen jednotlivci, ale celé skupiny prchají do džungle. Postupem doby se ale osmělují a s návštěvníky přicházejí stále více do kontaktu.

A nejen s nimi! Seznamují se také s věcmi, které s sebou hosté přivážejí. Oblečení, léky, potraviny v konzervách, zbraně – to všechno je pro místní domorodce nové a překvapující. Protože ale nemají ponětí o tom, jak jsou tyto výrobky vytvářeny, tak si vše vysvětlí po svém: Jde o dokonalé produkty, které pocházející z nebes!

Vyrábí je a zasílají samotná božstva!

Domorodci proto začnou napodobovat aktivity vojáků, aby také získali hmotné bohatství, které vidí vykládat z útrob nebeských a mořských korábů. Německý religionista a misionář Friedrich Steinbauer (1934–2003).

Během svého pobytu v Tichomoří zjišťuje, že existuje 185 kargo kultů, které se odlišují nejen místem původu, ale také rozsahem nebo zvyky!

Domorodí obyvatelé nadšeně ukazují fotografie ze setkání s princem Philipem. Foto: Christopher Hogue Thompson / Creative Commons – CC BY-SA 3.0

TICHOMOŘSKÝ MESIÁŠ

Víra v kargo je tak nejspíš velmi silnou vírou v lepší zítřky. Představy o příchodu božstev a lepších dobách však nejsou založeny jen na iluzích, ale nejspíš také na reálných slibech, které byly místním dány.

Stařešina z Vanautu (Vanuatská republika v Oceánii) vypráví: „John slíbil, že přiveze náklad z Ameriky, když se za něj budeme modlit. Rádia, televize, lodě, auta, hodinky, chladící boxy, léky, Coca Colu a mnoho dalších nádherných věcí.

“ Profesor Northeasternské univerzity v Bostonu William Miles o původu Johna figury píše: „Věřilo se, že John Frum pochází z Ameriky. Případně byl viděn také jako ztělesnění Karaperamuma, boha tannanské nejvyšší hory.“

Francouzský specialista na Oceánii Joël Bonnemaison (1940–1997) ve své knize věnované historii ostrova Tanna zdůrazňuje propojení místních aktivit s pitím omamného nápoje s názvem kava. Frum je postavou, která je dodnes předmětem úcty a kultovních úkonů.

Foto v úvodu: Pixabay, foto v textu: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Nejdivnější online zaměstnání: chůva nebo instruktor golfu
epochaplus.cz

Nejdivnější online...

Ještě před dvěma lety si mnoho lidí...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
epochanacestach.cz

Plzeňské podzemí: Tajemný...

Jste zvědaví a máte...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Nelehké pátrání po dědečkovi Adolfa Hitlera
epochaplus.cz

Nelehké pátrání po...

Vyznat se v podivných vztazích prvního...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Nakupování budoucnosti se inspiruje od Průmyslu 4.0
21stoleti.cz

Nakupování budoucnosti se...

V poslední době jsme se mohli seznámit s výsledky...