26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Vesmír a technologie
Hollywoodské filmy vs. realita: proč mimozemšťané útočí na Zemi?
Dominika Eliášová
od Dominika Eliášová 9.7.2021
3.9tis
Proč by měla planeta Země mimozemšťany vůbec zajímat? Foto: Pixabay
177
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

V Hollywoodských filmech mimozemšťané nejčastěji přichází proto, aby vydrancovali nerosty nebo vyhubili lidstvo. Lidé ale proti hordám ufonů nasadí superhrdiny, ničivé bomby i počítačové viry a nakonec (pozor, spoiler) triumfálně zvítězí.

Mimozemšťany nebudou zajímat nerosty ani voda. Možná budou chtít prostě vyhladit lidi.  Foto: Pixabay Lidé by proti mimozemské vyspělé technologii neměli šanci - takto by mohlo dopadnout americké Chicago. Foto: Pxfuel Přiletí někdy mimozemšťané na Zemi? A přežije někdo, kdo by o tom vyprávěl? Foto: Pixabay

Všechny ty akční scény a speciální efekty vypadají na velkém plátně moc dobře a divák odchází spokojen, že to lidstvo těm ufonům zase jednou natřelo. Ve skutečnosti ale podobné filmy nedávají vůbec smysl. Člověk se musí ptát – proč právě Země?

Přiletí někdy mimozemšťané na Zemi? A přežije někdo, kdo by o tom vyprávěl? Foto: Pixabay

Je voda opravdu tak vzácná?

Podle scénáristů mimozemšťané nejvíc touží po nerostech, a zvlášť vodě, a Země je pro ně jako stánek s občerstvením uprostřed vyprahlé pouště. To by sice mělo logiku, ale jen na první pohled. Ve vesmíru je totiž vody habaděj, takže se mimozemšťané nemusí vláčet celé stovky světelných let pro pár kapiček až sem.

„Za Neptunem obíhá kolem Slunce obrovské úložiště vody, jde o komety o velikosti stovek kilometrů, která má mnohem praktičtější formu ledu,“ vysvětluje americký astronom Phil Plait. Proč tedy jen neposbírat led tam?

Nemluvě o měsících, asteroidech a neobydlených planetách, které jsou rovněž pokryté ledem – a ten se dá převážet snadněji než voda.

„Stejné je to i s dalšími přírodními zdroji: asteroidy obsahují minerály a kovy, které lze využít na všelijaké účely,“ doplňuje Plait.

Lidé by proti mimozemské vyspělé technologii neměli šanci – takto by mohlo dopadnout americké Chicago. Foto: Pxfuel

Levná pracovní síla?

Dalším odůvodněním návštěvy mimozemšťanů je to, že potřebují levnou pracovní sílu, aby otročila na jejich planetě. Jenže lidé (a vůbec všichni živočichové na Zemi) se během evoluce vyvinuli přežívajíc na živinách a minerálech z jídla, dostupného jen tady.

To by pak mimozemšťané museli na cestu sbalit i pořádnou zásobu jídla (nebo alespoň semen) a vody, nemluvě o skafandrech pro lidi, kteří dýchají jen kyslík. Protože budou ale mimozemšťané v technologiích nejspíš dost napřed, možná by bylo jednodušší, levnější a rychlejší postavit si armádu robotů.

Ze stejného důvodu je nepravděpodobné, že by mimozemšťané chtěli Zemi kolonizovat, protože si zničili svou domovskou planetu.

Mimozemšťany nebudou zajímat nerosty ani voda. Možná budou chtít prostě vyhladit lidi. Foto: Pixabay

Chtějí nás vyhladit?

To už je mnohem pravděpodobnější, že sem mimozemšťané přiletí, aby lidstvo vyhladili – podobně jako dítě s lupou zaživa škvaří mravence. Možná to pro ně bude druh sportu a pak si nějakého člověka dají vycpat a postaví si ho do obýváku jako trofej.

Ať už přijedou z jakéhokoliv důvodu, je téměř jisté, že proti jejich vyspělé technologii nebude mít lidstvo šanci. A použít jaderné hlavice? Pfff, to funguje jen ve filmu.

A přitom je dost docela možné, že mimozemšťané už mezi námi jsou (někteří tomu věří), a že i oni chodí do kina, pod fousy se smějí filmům o mimozemské invazi a večer o tom přes zařízení s intergalaktickým tarifem vypráví přátelům na domovské planetě…

Foto: Pxfuel, Pixabay, úvodní foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.5tis
Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na nesrovnalost týkající se rozpínání vesmíru. Pro vědce jsou data natolik matoucí, že hovoří o „nové fyzice“, která by toto mohla vysvětlit. O vesmíru toho jistě mnoho nevíme a jedna z nejtrvalejších záhad se týká skutečnosti, že se vesmír rozpíná stále rychleji. Vědci již léta sbírají data a provádějí […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]