3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Černá díra: Přináší Monstrum naději, nebo zkázu?
Černá díra: Přináší Monstrum naději, nebo zkázu?
od 9.2.2022
3.4tis
Snímek černé díry nazvané Monstrum. FOTO: Event Horizone Telescope / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
353
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Nejen vědecký svět žije v roce 2019 historicky prvním snímkem obrovské černé díry nazvané Monstrum. Pořídila ho síť teleskopů poněkud zlověstně nazvaná Event Horizon neboli Horizont události, což je i název známého sci-fi hororu… Předznamenává to špatné zprávy?

Snímek černé díry nazvané Monstrum. FOTO: Event Horizone Telescope / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Co se skrývá uvnitř černé díry? FOTO: Pixabay

Historická fotografie NASA z 10. dubna 2019 vyvolává senzaci i mezi fanoušky záhad. Americký astrofyzig Sheperd Doeleman (*1967) říká:

reklama

„Právě jsme spatřili to, co mělo být nespatřitelné.“ S domněnkou o existenci černých děr přichází už v roce 1784 britský učenec John Michell (1724–1793), výpočetně jej později podpoří slavný teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955).

Své jméno dostává tento fenomén v 60. letech, ale až nyní můžeme hledět na hmatatelný důkaz toho, že měli pravdu. Věří se, že tím začíná nová éra vzrušujících vesmírných objevů, ale najdou se i důvody k obavám. Každého zajímá otázka: Co je uvnitř?

Co se skrývá v prostoru s tak silnou gravitací, že naprosto pohlcuje vše, včetně světla?

Co se skrývá uvnitř černé díry? FOTO: Pixabay
Co se skrývá uvnitř černé díry? FOTO: Pixabay

Jak moc je smrtící?

Podle některých teorií se zde může nacházet portál do jiných dimenzí. Přežil by člověk takovou výpravu? Nemáme nejmenší tušení. Mnozí odborníci tvrdí, že cesta do černé díry by se rovnala rozsudku smrti.

reklama

Gravitace je v ní tak mocná, že by se i krev v našem těle zastavila, nebyla by schopna obíhat. Vesmírná loď, včetně svých pasažérů, by se začala protahovat, protože působení gravitačních sil na její přední část by bylo mnohem větší než na část zadní.

Astrofyzici tomuto procesu říkají „špagetyfikace“ a zřejmě si dovedete představit, jak by asi vypadalo takové „špagetyfikované“ lidské tělo a o jak bolestivé a nekonečně dlouhé umírání by šlo.

A pokud by nějakou náhodou člověk toto všechno mohl přežít, zabije ho tak jako tak obrovská dávka radiace sálající z černé díry na světelné roky daleko. K dalším zvláštním efektům obří gravitace černých děr patří schopnost zpomalovat čas.

Čím větší gravitace, tím větší zpomalovací efekt. Takže by astronaut, takto zastavený v čase, cestoval do budoucnosti, protože celý vesmír kolem něj by dál plynul stejnou rychlostí. Jisté je jedno – dřív nebo později lidstvo nahlédne i dovnitř černé díry. Otázkou zůstává, jestli se odtud bude dát dostat i ven.

Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.5tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap