reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Vesmír a technologie
Černá díra: Přináší Monstrum naději, nebo zkázu?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 9.2.2022
3.4tis
Snímek černé díry nazvané Monstrum. FOTO: Event Horizone Telescope / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
353
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Nejen vědecký svět žije v roce 2019 historicky prvním snímkem obrovské černé díry nazvané Monstrum. Pořídila ho síť teleskopů poněkud zlověstně nazvaná Event Horizon neboli Horizont události, což je i název známého sci-fi hororu… Předznamenává to špatné zprávy?

Snímek černé díry nazvané Monstrum. FOTO: Event Horizone Telescope / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Co se skrývá uvnitř černé díry? FOTO: Pixabay

Historická fotografie NASA z 10. dubna 2019 vyvolává senzaci i mezi fanoušky záhad. Americký astrofyzig Sheperd Doeleman (*1967) říká: „Právě jsme spatřili to, co mělo být nespatřitelné.“ S domněnkou o existenci černých děr přichází už v roce 1784 britský učenec John Michell (1724–1793), výpočetně jej později podpoří slavný teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955).

Své jméno dostává tento fenomén v 60. letech, ale až nyní můžeme hledět na hmatatelný důkaz toho, že měli pravdu. Věří se, že tím začíná nová éra vzrušujících vesmírných objevů, ale najdou se i důvody k obavám.

Každého zajímá otázka: Co je uvnitř? Co se skrývá v prostoru s tak silnou gravitací, že naprosto pohlcuje vše, včetně světla?

Co se skrývá uvnitř černé díry? FOTO: Pixabay

Jak moc je smrtící?

Podle některých teorií se zde může nacházet portál do jiných dimenzí. Přežil by člověk takovou výpravu? Nemáme nejmenší tušení. Mnozí odborníci tvrdí, že cesta do černé díry by se rovnala rozsudku smrti. Gravitace je v ní tak mocná, že by se i krev v našem těle zastavila, nebyla by schopna obíhat.

Vesmírná loď, včetně svých pasažérů, by se začala protahovat, protože působení gravitačních sil na její přední část by bylo mnohem větší než na část zadní. Astrofyzici tomuto procesu říkají „špagetyfikace“ a zřejmě si dovedete představit, jak by asi vypadalo takové „špagetyfikované“ lidské tělo a o jak bolestivé a nekonečně dlouhé umírání by šlo.

A pokud by nějakou náhodou člověk toto všechno mohl přežít, zabije ho tak jako tak obrovská dávka radiace sálající z černé díry na světelné roky daleko. K dalším zvláštním efektům obří gravitace černých děr patří schopnost zpomalovat čas.

Čím větší gravitace, tím větší zpomalovací efekt. Takže by astronaut, takto zastavený v čase, cestoval do budoucnosti, protože celý vesmír kolem něj by dál plynul stejnou rychlostí. Jisté je jedno – dřív nebo později lidstvo nahlédne i dovnitř černé díry. Otázkou zůstává, jestli se odtud bude dát dostat i ven.

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 28.6.2022 1.7tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 3.1tis
Pruhy zcela obyčejné, nebo mající hlubší význam? Takovou otázku si pokládá veřejnost při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.   Tmavé i světlé svažující se pruhy (tvarem připomínající pánskou kravatu) se na Marsu vyskytují především v oblasti Arabia Terra. Klesající pruhy jsou většinou malé útvary o délce maximálně několika stovek metrů. Americké profesorky […]