Šumavské pohoří na hranicích Česka, Rakouska a Německa neláká pouze na přírodní krásy, ale i na některá záhadná místa. Dvojice jezer u Jezerní hory mezi ně rozhodně patří. Co je na nich tak tajemného?

Nad českým územím letí s hlasitým hučením dvoumotorový těžký stíhač Messerschmitt Bf 110. Najednou zamíří k zemi, zapálí několik stromů a nakonec naráží do svahu nad Černým jezerem. Místo je rychle uzavřeno německými jednotkami a trosky stroje jsou bleskurychle odklizeny.
Neexistuje žádné oficiální oznámení o tom, co se stalo. Dlouho poté se pod hladinu jezera vydávají potápěči. Nejprve v 60. letech objevují trosky včetně torza motoru, který by odpovídal zmíněnému letadlu.
Co je ovšem zajímavější. Někdy v letech 1974/1975 nachází lesní dělníci lidskou kostru ve zbytcích letecké kombinézy. Tentokrát nastupuje pro změnu komunistická mašinérie, která ostatky rychle odváží. Vysvětlení opět chybí.
Šlo o pilota letadla, které se v neznámém roce druhé světové války zřítil k jezeru? A z jakého důvodu došlo k této havárii?
DUCHOVÉ VOJÁKŮ?
Zaznamenaný příběh o pádu německého letadla je jen jedním z důvodů, proč mnozí lidé dnes šumavská jezera Černé a Čertovo považují za přinejmenším zvláštní. Především Černé jezero je dle pověstí a povídaček lidí z okolí prosycené nějakou zvláštní temnou energií, která působí na každého, kdo k němu ve správný čas přijde.
Někteří lidé dokonce věří, že jde o místo, kde dochází k paranormální jevům a kde stále straší duch mrtvých německých vojáků – snad i včetně toho, který tam zahynul při zmíněné havárii. V roce 1957 se o tom měl přesvědčit neznámý potápěč, který pod hladinou hledal tělo utonulého studenta.
Později se objevily informace, že z místa vyděšen utekl, protože pod hladinou spatřil bledé postavy v německých uniformách. Poutá k sobě snad jezero duše mrtvých? Nebo v lidech vzbuzuje pověrčivost jeho černá barva způsobená odrazem okolních lesů?

ČERTI I PŘÍZRAKY
Ovšem i s Čertovým jezerem jsou spojeny některé legendy a pověsti. Traduje se, že v dávných časech byla tato vodní plocha jen malým jezírkem, u kterého měli své doupě čerti a démoni. Právě tady prý číhali na své oběti.
Jednoho dne se pokusili unést mladou dívku, ale ta se jim ubránila a dokonce jednomu z nich přivázala na ocas kámen a shodila ho do jezírka. To se později zvětšilo a získalo svůj dnešní název. Jen lidová pověra?
Ani další pověsti se nedrží při zemi. Povídá se například, že se z jezera vynořují po nocích nejrůznější podivné bytosti, skřeti a přízraky. „Jednou z nich prý je žena, veliká parádnice oblečená do modrých šatů, svádivě přiléhajících k postavě a obutá do černých střevíců,“ píše ve své knize Tajemné stezky kouzelnou Šumavou autorka Jiřina Doležalová. Jde o ducha ženy, která se ve chladných vodách jezera kdysi dávno utopila?

PODVOD KOMUNISTŮ
Ať už v pravdivost legend a pověstí věříme, či nikoliv, jisté je, že obě jezera za sebou mají skutečně podivuhodnou minulost. Už před staletími lidé věřili, že jde o magické místo a tuto pověst později ještě podtrhla éra komunismu.
Hlubiny Černého jezera totiž využila StB k vytvoření jedné z nejzvláštnějších mystifikací – tzv. operaci Neptun. V rámci ní ukryli komunisté do jezera čtyři bedny naplněné čistým papírem, aby je později nechali za účasti kamer slavnostně vylovit a obsah identifikovat jako tajné nacistické dokumenty obsahující informace, že Západní Německo a Rakousko jsou prošpikované bývalými nacisty.
Ačkoliv se později ukázalo, že bylo vše nastrojené, existuje teorie, že potápěči při této akci objevili v jezeře i některé skutečně poklady, o kterých se veřejnost nikdy nedozvěděla. Nebo si snad obě jezera svá tajemství uchovala a ukrývají je dodnes?
Autor článku: Filip Appl