28. června 2014: Na poli u jihomoravských Boskovic je v poli nalezen agrosymbol ve tvaru kruhu s hvězdou a šifrovanou zprávou uprostřed.
Domů     Château de Brissac: Prochází se středověkým zámkem oběť vraždy?
Château de Brissac: Prochází se středověkým zámkem oběť vraždy?
od 10.12.2024
2.8tis
Nádherný zámek je považován za ten nejstrašidelnější v celé Francii. Bloudí tu duchové zavražděných milenců?
310
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Když lidé poprvé spatří Chateau de Brissac v severofrancouzské provincii Anjou, téměř vždy je napadne, že vypadá jako vystřižený z romantické pohádky. Noci na zámku však pro některé návštěvníky příliš pohádkové nejsou. Zdejší obyvatelé z druhého břehu je totiž děsí k smrti.

Nádherný zámek je považován za ten nejstrašidelnější v celé Francii. Bloudí tu duchové zavražděných milenců? Na zámku můžete strávit noc, avšak na vlastní nebezpečí, neboť jeho atmosféra je prý sama o sobě dost děsivá. Čekají tu i nějaké paranormální jevy? Majitelé zámku jeho pověsti záměrně využívají a pořádají různé strašidelné výstavy. Podporují tím ještě jeho záhadnost?

Za noc na zámku zaplatíte zhruba tolik jako za týdenní pobyt na vyhřáté středomořské pláži. Přesto se najdou turisté, kteří jsou ochotni do krátkého pobytu na strašidelném zámku investovat. A obvykle nejsou zklamáni.

Zatímco současní obyvatelé jsou již na projevy zdejších tajemných sil zvyklí, mnoho hostů prožívá okamžiky hrůzy. Zvláštní událost se přihodila při návštěvě jistého manželského páru z Irska.

Muž se připravoval ke spánku, když uslyšel, jak jeho žena střídavě pokládá na polici v koupelně hřeben a kartáč a ozývá se typický zvuk rozčesávání dlouhých hustých vlasů. Takových, jaké má i jeho žena. Rozhodne se tedy, že na ni počká.

Ale tentokrát se zdá být čekání nekonečné. „Bude ti to trvat ještě dlouho?“ zavolá na ženu netrpělivě. Dostává přitom nečekanou odpověď. „Jsem už v posteli,“ volá jeho žena z ložnice. Kdo si tedy v koupelně kartáčoval vlasy?

Další návštěvníky v brzkých ranních hodinách probouzí ženský křik nebo steny. Ti citlivější pak bojují s nepříjemným sužujícím pocitem. Co je příčinou těchto jevů?

Na zámku můžete strávit noc, avšak na vlastní nebezpečí, neboť jeho atmosféra je prý sama o sobě dost děsivá. Čekají tu i nějaké paranormální jevy?
Na zámku můžete strávit noc, avšak na vlastní nebezpečí, neboť jeho atmosféra je prý sama o sobě dost děsivá. Čekají tu i nějaké paranormální jevy?

Dvojnásobná vražda

Hrad během své existence prochází mnoha válkami. Jako v mnoha jiných případech byla však tou nejsilnější mocí, která jej poznamenala, láska.

V 15. století zámek obývá normandský šlechtic Jacques de Breze (1440–1494) a jeho žena Charlotte (1446–1477), nelegitimní dcera krále Karla VII. (1403–1461).

Jejich manželství není šťastné a jednoho dne Jacques nachází svou krásnou ženu v náruči jednoho ze svých lovců. Podle jiné verze se dokonce Charlotte a její milenec oddávají svým tužbám v pokoji vedle ložnice jejího muže tak hlasitě, že ani nedokáže usnout.

Jisté je, že podváděný manžel nevěru neunese a od oné noci již Charlotte ani jejího milence nikdo nikdy nespatří. Názory na to, co se s nimi stalo, se rozcházejí. Podle jedné verze Jaques oba milence na místě ubodal svou šavlí.

Jinápodoba příběhu končí tak, že byla Charlotte svým mužem uškrcena ve věži. O pravdivosti první verze možná svědčí zjevení, které se dodnes potuluje chodbami hradu.

Majitelé zámku jeho pověsti záměrně využívají a pořádají různé strašidelné výstavy. Podporují tím ještě jeho záhadnost?
Majitelé zámku jeho pověsti záměrně využívají a pořádají různé strašidelné výstavy. Podporují tím ještě jeho záhadnost?

Zelená dáma

Přízrak, který se zjevuje zejména v zámecké věži s kaplí, má nádherné rudé vlasy. Je to žena oděná v drahých zelených šatech, díky nimž je známá jako Zelená dáma. Ale v její tváři je cosi děsivého.

Místo očí a nosu má jen zející černé díry, což jí propůjčuje vzhled dávno mrtvého těla. Z hrudi jí trčí šavle, kterou se vždy marně snaží vytáhnout. Promítají snad kamenné zdi obraz dávné vraždy, který se do nich nějakým způsobem vstřebal?

Podle záhadologů to není nemožné. „Některé scény nebo události zůstávají na určitém místě navždy zapsány.

Později se stane, že se celé příběhy či události v určitém momentě znovu přehrají stejně jako magnetofonová páska nebo videofilm a lidé naší doby se pak stanou bezděčnými diváky,“ vysvětluje současná česká spisovatelka Magdalena Zachardová. „To by bylo celkem přijatelné vysvětlení, pokud by byl odhalen princip jejího vzniku či moment, který podobný mechanismus spouští,“ dodává.

Ani návštěvníci, kteří se ze strachu z přízraku drží od věže dál, mnohdy nejsou ušetřeni. V brzkých ranních hodinách se tu údajně ozývá křik umírající ženy.

Jindy jsou tu prý naopak slyšet vzdechy nevěrné Charlotte a jejího milence, které tolik podráždily Jacquese de Breze, že se rozhodl oba zabít.

Zdroje informací: https://brissac.net, Wikipedia - Zámek Brissac, moonmausoleum.com - The lady in green haunting Chateau de Brissac, maloriesadventures.com - The Mysterious Legend of Château de Brissac: France’s Tallest Castle, ancient-origins.net - Château de Brissac and the Ghost of the Green Lady
1. By Manfred Heyde - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2999745 2. By Selbymay - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62636384 3. By W. Bulach - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69463052
Lokalita:
Související články
od 28.6.2026 747
Rodina Beckových žije poklidně v Indianapolis, hlavním městě amerického státu Indiana. V roce 1962 se ale v jejich domácnosti začne odehrávat něco zvláštního. Nejprve po kuchyni létá sklenice, poté padá nádobí a obrazy. Se stoupajícím strachem členů rodiny narůstá i četnost různých událostí. Měli v domě poltergeista, který se krmil jejich stresem? Je
od 27.6.2026 1.7tis
Roku 2017 se čtveřice přátel v Los Angeles vydává k nápisu Hollywood. Stoupají po kopci Mount Lee, jeden z nich ale uklouzne a od skupinky se oddělí. Když se pak vrací, je bílý jako stěna. Právě prý viděl blonďatou ženu v šatech jako ze 30. let a v podpatcích. Její kroky nevydávaly žádný zvuk… Narazil mladík na přízrak dávné sebevražedkyně? Věří
od 26.6.2026 2.7tis
Po celém světě lze najít stavby, jejichž pověst není nejlepší. Samovolně v nich zhasínají světla, objevují se stíny přízračných zjevení či se ozývají tajemné zvuky. Mimořádné postavení mezi nimi má dům stojící v americkém Harrisvillu, který inspiroval vznik hororu V zajetí démonů. Co se v něm podařilo zaznamenat během živého přenosu? Právě tento
od 23.6.2026 3.0tis
Ne nadarmo je Spinalonga, ostrůvek u severovýchodního pobřeží Kréty, nazývaná ostrovem duchů. Místo je zcela opuštěné a jedinými živými tvory za branami ostrova jsou turisté, kteří přijeli obdivovat ruiny starých staveb.      Její tichá atmosféra však skrývá temnou minulost. Spinalonga totiž po desítky let sloužila jako jedna z posledních
od 22.6.2026 3.1tis
Česká republika je doslova prošpikovaná příběhy o duchách, přízracích a nevysvětlitelných jevech. Od hradních chodeb přes opuštěné zámky až po staré hospody lidé dodnes vyprávějí o podivných postavách, tajemných krocích a ledovém chladu, který se objeví zničehonic. Záhadologové tvrdí, že právě staré historické stavby s dramatickou minulostí vytvářejí ideální prostředí pro vznik legend. Jenže někte
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Žena v zrcadle prosí o pomoc
skutecnepribehy.cz
Žena v zrcadle prosí o pomoc
Když jsem byla malá, bála jsem se zrcadel. Babička tvrdila, že představují bránu pro duše zemřelých. Po pár letech jsem na to zapomněla. Jedna návštěva u mé babičky Anny mi v hlavě zůstane asi navždycky. Jela jsem k ní na prázdniny. S dědou vlastnili starší stavení. Babička měla v každém patře zrcadlo. Bylo to fascinují
Pestrá letní kytice, která neuvadne
panidomu.cz
Pestrá letní kytice, která neuvadne
Myslíte si, že se ze šišek dá tvořit jenom v zimě? To jste na omylu. Přesvědčte se sami a pojďte si vyrobit krásné květiny do vázy nebo jako obraz. Při tomto tvoření vás navíc čeká příjemná procházka po lese. Musíte si přece nasbírat ty šišky. Nám se osvědčily ty menší z borovic. Budete jich potřebovat
Korunovace prvního českého krále: Odměnil se Vratislav II. arcibiskupovi za korunu?
epochalnisvet.cz
Korunovace prvního českého krále: Odměnil se Vratislav II. arcibiskupovi za korunu?
Pražský hrad je od rána v obležení zvědavců. Takovou slávu česká země ještě nezažila. Poprvé v historii bude mít krále! Kníže Vratislav II. právě zažívá vrchol své panovnické kariéry.   Obřad, který se koná 15. června 1085, nevede nikdo menší než sám trevírský arcibiskup Egilbert (†1101) a v publiku mezi řadovými diváky stojí další osobnost, jež se
Sebevědomí ukryté v jediném tahu
nejsemsama.cz
Sebevědomí ukryté v jediném tahu
Oční linky asi nikdy nevyjdou z módy. Krásně zvýrazní oči a dodají jim svůdný, sebevědomý pohled. Ať už jste milovnicí tenkých či dramatických linek, je potřeba zvolit správnou pomůcku. Pro denní líčení je vhodná měkká kajalová tužka. Začněte kreslit linku u vnitřního koutku, kde by měla být nejtenčí, a směrem k vnějšímu koutku ji mírně rozšiřujte. Pokud vám „ujede ruka“,
Léto v Olomouckém kraji: krajina poznání, příběhů a živé kultury
epochanacestach.cz
Léto v Olomouckém kraji: krajina poznání, příběhů a živé kultury
Jsou regiony, které se návštěvníkům představují jediným symbolem. Olomoucký kraj mezi ně nepatří. Jeho kouzlo spočívá v rozmanitosti. Během jediného dne lze projít středověkým hradem, sestoupit do podzemních jeskyní, vystoupat na rozhlednu, projít se po hřebeni Jeseníků a večer strávit na festivalu pod širým nebem. Právě propojení poznání, kultury a aktivního odpočinku dělá z regionu
Symbol letní sezóny v tyrkysové barvě
iluxus.cz
Symbol letní sezóny v tyrkysové barvě
Tyrkysová udává tón letošního léta, elektrizuje styly a přitahuje pozornost. Spojením svěží minerální čistoty a slunné smyslnosti z ní značka Frederique Constant učinila podpis svého nového modelu Man
Kdo mu běhá za Bouškovou?
nasehvezdy.cz
Kdo mu běhá za Bouškovou?
Konec věčné samoty a odříkání! Právě takhle si měla dupnout herečka ze seriálu Policie Modrava Jana Boušková (72). Doteď byla za tu trpělivou ženušku, která se nehne od plotny, zatímco její manžel, h
Nejnebezpečnější vedra v dějinách Evropy. Smrtící není jen teplota, ale i vlhkost
21stoleti.cz
Nejnebezpečnější vedra v dějinách Evropy. Smrtící není jen teplota, ale i vlhkost
Evropa zažívá nejnebezpečnější vlnu veder v historii měření. Nejenže padají teplotní rekordy, ale vůbec poprvé se v takovém rozsahu spojily extrémní teploty s mimořádně vysokou vlhkostí vzduchu. Právě
Bluetooth: Jak vikingský král propojil mobil s reproduktorem
epochaplus.cz
Bluetooth: Jak vikingský král propojil mobil s reproduktorem
Každý den ho používáme, aniž bychom nad tím přemýšleli. Sluchátka se spojí s telefonem, chytré hodinky s mobilem a reproduktor začne hrát bez jediného kabelu. Technologie Bluetooth je dnes tak běžná jako elektřina v zásuvce. Málokdo ale ví, že její jméno pochází od skutečného vikingského krále, který žil před více než tisíci lety. Jak se
Životabudič jménem sprcha
rezidenceonline.cz
Životabudič jménem sprcha
Dopřeje relax a nabije energií, představuje soukromé útočiště, je zdrojem wellness prožitků. Nejmodernější hygienické oázy, jež sprchování pozvedají na dokonalý očistný rituál těla i mysli, potěší prvotřídním designem, prémiovými materiály a technologiemi. Moderní sprchové kouty nebo panely na první pohled zaujmou jednoduchým designem, inspirovaným nejčastěji minimalismem, kde každý prvek v prostoru má své místo a
Čokoládové brownies nikdy nevyjdou z módy
tisicereceptu.cz
Čokoládové brownies nikdy nevyjdou z módy
Moderní pochoutka, kterou si zamilují i ti, kteří sladkému obecně moc neholdují. A děti ji budou milovat dvojnásob. Suroviny na 8–10 porcí 350 g čokolády (nejlépe s 50–60 % kakaa) 250 g másla
Vyprosila si první telegrafistka práci u císaře?
historyplus.cz
Vyprosila si první telegrafistka práci u císaře?
„Můj úmysl jest prositi o nějaké místo při c. k. státním telegrafu v Praze, čemuž dle přiložených vysvědčení vyhověno býti může,“ píše Ludmila Bozděchová samotnému císaři 17. června 1871. A doufá v kladné vyřízení své žádosti…   Vdát se, rodit jedno dítě za druhým a věnovat se manželovi, takové bývá poslání žen v 19.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz