V roce 1948 převezmou moc v Československu komunisté, kteří začnou pronásledovat všechny věřící občany. Náboženství je podle nich totiž přežitkem, které je třeba odstranit.
V předvánočním čase roku 1949 probíhá v malé havlíčkobrodské obci Číhošť mše svatá. Vede ji oblíbený farář Josef Toufar (1902–1950). Během jeho kázání se za ním údajně několikrát zahýbe asi půl metru vysoký kříž, což pozoruje řada přítomných. Došlo k zázraku?

Kněze umučí
Do celé záležitosti se okamžitě vměšuje komunistická Státní bezpečnost (StB), která kněze unese a několikrát ho podrobí brutálním výslechům. Farář na jejich následky v únoru roku 1950 umírá.
Komunisté začnou tvrdit, že číhošťský zázrak zinscenoval samotný kněz. Podle nich k tomu využil nějaký skrytý mechanismus, pomocí kterého křížem pohyboval.

Byl to zázrak?
Věřící jsou naopak přesvědčeni, že k zázraku skutečně došlo. „Můj laický názor je, že když se tehdy zachvěl kříž, zachvěl se i Bůh.
Možná tím naznačil, že přichází temná noc, že se na střední Evropu valí temno a zlo jak z Mordoru,“ říká český publicista a básník Miloš Doležal (*1970).
Co se v Číhošti ve skutečnosti odehrálo?