Fengdu. Přes 2000 let starý komplex majestátních i drobných chrámů, kamenných oltářů, bran a křivolakých ulic nacházející se asi 170 kilometrů od řeky Jang-ce v provincii Sečuán. Přímo v Číně této lokalitě neřekne nikdo jinak než Město duchů.
Právě sem totiž podle víry místních míří přízraky zemřelých. Nachází se zde skutečná brána do podsvětí?
Mýtus o Městu duchů je v Číně velmi rozšířený. Na vše zde prý dohlíží duchové (ztvárnění jako sochy) Diyu a Naraka. Zatímco první je symbolem pekla a utrpení, druhý znamená právě podsvětí a svět mrtvých.
Kromě nich navíc město chrání řada démonických soch, a především král pekla Yinwang. „Říká se, že Fengdu bylo ještě předtím, než se stalo městem duchů, taoistickým hřbitovem. Mnozí věří, že především v noci je toto místo plné duchů,“ říká americká záhadoložka Jessica Penot s tím, že Fengdu je podle ní jedno z nejstrašidelnějších míst, které kdy navštívila. Co se podle legend děje s duchy mrtvých poté, co do města vstoupí?

CO ČEKÁ NA DUCHY?
Mnoho Číňanů věří, že mrtví musí před svým vstupem do posmrtného života podstoupit tři zkoušky, které souvisí s Městem mrtvých. Nejprve mají za úkol přejít slavný Most bezmocnosti, který se nachází v hlavní části zástavby.
Ačkoliv dnes z mostu udělaly zástupy turistů zábavní atrakci, pro mnoho lidí jde stále o velmi tajemné místo. Traduje se totiž, že ho hlídají démoni, kteří mohou proklít každého, kdo je zlý či nehodný a pokusí se most přejít.
Druhou zkouškou je průchod Branou pekla, kde je duše souzena samotným králem pekla. V té poslední je pak uchazeč o průchod do světa mrtvých předveden ke vchodu do paláce Tianzi, kde musí stát určitou dobu na jedné noze.
Zatímco dobrý člověk zkoušku splní, špatný selže a místo světa duchů bude poslán do pekla, kde ho budou týrat démoni. Jsou toto všechno jen legendy a turistická lákadla? Proč ale mnozí návštěvníci tvrdí, že ve městě cítili silnou duchovní energii nebo že byli svědky paranormálních jevů?

RUŠÍ KLID MRTVÝCH?
V současnosti je prakticky nemožné provádět ve městě nějaký podrobnější paranormální průzkum. Naprostá většina zážitků týkající se nadpřirozena tak přichází od turistů, mezi kterými ovšem občas – podobně jako v případě Jessicy Penot – nechybí ani lovci duchů či nejrůznější psychotronici.
A ačkoliv všichni věří, že to hlavní se ve městě odehrává v noci, i přes den může atmosféra města zapůsobit. Jsou známy případy, kdy se kvůli temné energii kamenných zdí a démonických soch někteří návštěvníci zhroutili a bylo nutné je odvést pryč.
Mnozí dokonce tvrdí, že turistický ruch je znesvěcením tohoto místa, které je klíčové pro zastánce několika náboženství. Podle těchto teorií brzy dojde králi pekla trpělivost. Co ale toto výhružné tvrzení znamená, už nikdo neříká. Schyluje se snad ve Městě duchů k nějaké katastrofě?
